Tady JsteKonopí: Kontrolování Vlhkosti Uvnitř

Konopí: Kontrola Vlhkosti Uvnitř


od Nebula Haze

Optimální hodnoty vlhkosti pro konopí


Obsah


 

napsáno od Nebula Haze & Sirius Fourside

Úvod

Pro pěstování nejlepkavějších, nejpotentnějších palic, vaše konopí bude potřebovat péči a pozornost v mnoha jeho potřebách.

Jednou z těchto potřeb při pěstování rostliny konopí je často přehlížená vlhkost.

Věřte tomu nebo ne, vlhkost je ve skutečnosti velice důležitá pro vaši rostlinu, a pomůže vám s odolností vůči plísni/plísním a poměr potřebné vody, kterou rostlina potřebuje.

Naštěstí, není mnoho co se tu učit, takže můžete být pánem vlhkosti ve vaší pěstební místnosti s velmi malým úsilím!

Dnes vám poskytneme informace co se týče zvládnutí vlhkosti a tudíž i navýšení produkce rostlin!

Vodní kapičky na listu konopí jsou známkou vysoké vlhkosti

Proč Pro VÁS Má Vlhkost Význam

Ve všech stádiích růstu konopí mají vaše rostliny konstantní potřebu spotřeby vody, a množství vody, které potřebují je závislé také na tom, jaká je vlhkost v pěstební místnosti. Pokud je vlhkost vysoká, konopí použije své listy pro absorbci vody/vlhkosti z ovzduší, což způssobí, že potřebují  pít méně vody skrze kořeny. Naopak, pokud je vlhkost nízká, budou nasávat více vody skrze jejich kořeny, protože je jí méně dostupné ve vzduchu.

Třpytivá fialová palice - Obrázek od 2moreweeksProtože vlhkost mění to, kolik vaše rostliny pijí vody, mít kontrolu nad vlhkostí vám dá rozšířenou kontrolu nad spotřebou živin.

Ale kontrola vlhkosti není jen o prevenci...mít správnou vlhkost podporuje silné, zdravé, zalistěné rostliny s vitálním růstem. Ve skutečnosti, pěstování s DWC (Deep Water Culture) / Bubbleponií během vegetativní fáze se správnou vlhkostí se může ve skutečnosti proměnit v utrpení skrze nekontrolovatelného růstu rostliny!

Navíc, poté co vaše rostliny začnou tvořit palice ve fázi květu a začnete se přibližovat času sklizně, můžete  změnit vlhkost tak, aby vaše rostliny produkovaly více resinu (trichomů/třpytek, které obsahují THC a mnohé další kanabinoidy) zatímco zamezíte, aby vaše rostliny byly napadány plísní. Vysoká vlhkost může někdy zapříčinit plíseň - což je pěstitelova nejhorší noční můra pro ty nejtlustší, nejobjemnější palice a větve.

 


 

Vliv Špatné Vlhkosti

Nejsme tu proto abychom vás strašili, ale měli byste vědět co se stane v pěstební místnosti se zanedbanou vlhkostí. My jsme už zakusili každý takový jednotlivý efekt, takže se nemusíte cítit zle pokud se jen učíte tyhle věci!

Bílá Prachovitá Plíseň

 • Bílá Práškovitá Plíseň je houba, která se objevuje ve velmi vlhkém prostředí. To může bý ošemetné, protože mladé rostliny konopí si libují ve vlhkém prostředí. Naštěstí, můžete se jednoduše zbavit této plísně tím, že zajistíte dostatečné proudění vzduchu ve vašem pěstebním prostoru; malý otočný větráček dole pracuje dostatečně dobře.

Bílá práškovita plíseň roste na listec konopí jako tečky od mouky

Plíseň Palic nebo Hniloba

 • Hniloba v palicích nebo plíseň - je podle mého názoru - jednou z nejhorších újmů, kterou může pěstitel zažít jako výsledek špatné údržby vlhkosti. Představte si sklízení obrovské, mohutné hlavní větve z vaší rostliny a uvnitř uvidíte totální bílé nebo hnědé pokrytí plísní. Palice v tomto stavu jsou nepoužitelné a na 100% by měly být vyhozeny pryč.

Hniloba palic / šedá plíseň můženastat jako důsledek příliš vysoké vlhkosti ve fázi kvetení

Živinové Problémy

 • Vlhkost je faktorem, který zčásti určuje kolik vody bude vaše rostlina pít. Pokud je vzduch suchý, vaše rostliny budou mít sklon pít více.  Pokud už pijí hodně skrze vysoké teploty, nízká vlhkost jim způsobí ještě větší žízeň a s tím vstřebání i vysoké hodnoty živin. Pokud vaše rostlina nabírá více živin, než je schopna použít, listy začnou žloutnout a budou ukazovat známky popálení, což je důsledek popálení živinami /nutrient burn/. Někdy příliš nízká vlhkost může způsobit jiné zřejmé živinové problémy.

Tato rostlina konopí vykazuje známky popálení živinami - zhnědlé "popálení" nebo samostatné tečky na okrajích a vrcholcích listů

Pomalý Růst

 • Rostliny konopí milují vyšší vlhkost když jsou mladé a nižší vlhkost když jsou dospělé. Vskutku, pokud nedostávají tyto ideální vnější podmínky, neporostou zdaleka tak zdravé a tak rychle jak by mohly.

 


 

Základy Vlhkosti

Okay, teď víte proč byste měli upravovat vlhkost když pěstujete konopí, ale nemusíte vědět jakou vlhkost přesně potřebujete.

Vlhkost je vlastně hodnota ukazující kolik vody se “vyskytuje” ve vzduchu. Tyto rozličné způsoby pro měření vlhkosti, zahrnujíce absolutní, specifickou, nebo relativní vlhkost.

Většina pěstitelů mluví o Relativní Vlhkosti nebo RH když zmiňují vlhkost v jejich pěstebním prostoru.

Relativní vlhkost poměřuje kolik vody je ve vzduchu ve srovnání s maximální vlhkostí, která by mohla být ve vzduchu při dané konkrétní teplotě.

Tady je rychlá nápověda pro hlavní stádia růstu konopí v závislosti na relativní vlhkost, kterou potřebujete:

 


Klony

Optimální Vlhkost je 70-80% RH

A nový klon konopí ukazující její první kořenyKlony potřebují čas pro vývin kořenového systému pro čerpání vody. Mladé klony jsou čistě závislé na získání vody skrze jejich listy když nejsou jejich kořeny vyvinuté. To je možné jen skrze vysokou vlhkost.

Udžování vysoké úrovně vlhkosti vám dramaticky zvýší šanci úspěšného zakořenění řízků, a také zvýší rychlost růstu vašich klonů.

To je důvod přoč spousta pěstitelů používá pařeniště (parníky jako malé skleníky) pro nové klony.

Tady je obrázková galerie krok-za-krokem pro klonování:
http://www.growweedeasy.com/complete-guide-cloning-marijuana

 


 

Mladé rostliny (sazenice - konec vegetativní fáze)

Optimální Vlhkost je 40-70% RH

40-70% Relativní Vlhkost je ideální pro vegetativní růst - Tento obrázek ukazuje vlhkoměr (hygrometr) se správným rozsahemMladé rostliny konopí ve vegetativní fázi produkují velké množství hmoty v listech při dobrém pěstebním prostředí, a rostlina může někdy produkovat větší množství listů než rychlost jakou rozvíjí soje kořeny.

Kořeny nejsou jediným prostředníkem skrze který získávají vaše rostliny vodu. Listy mohou ve skutečnosti přijímat tekutinu přímo ze vzduchu, a vyšší vlhkost ve vzuchu jim dovolí získat více vody když ji rostlina potřebuje. Pokud má vaše rostlina plně vyvinuté kořeny, vyšší úroveň vlhkosti bude podporovat rychlejší růst.

To je důvod proč mladší rostliny rostou lépe při vyšší relativní vlhkosti, především v komfortně teplém prostředí které napodobuje jarní počasí nebo léto.

Varovné Signály:

 • Pokud je RH příliš vysoké tak uvidíte formovat kapky vody na jejích listech
 • Pokud RH klesne pod 25%, suchý vzduch bude omezovat růst a způsobí, že se na listech objeví známky nedostatku živin, především u mladých sazenic

 


 

Vlhkost u kvetoucích rostlin

Optimální Vlhkost je 40-50% RH (nebo méně)

Ideální relativní vlhkost vaší pěstební místnosti by měla být snížena na 40-50% při počátku fáze kvetení. Jak se blíží doba sklizně, někteří pěstitelé snižují vlhkost dolů na 30% nebo ještě méně, aby přinměly rostlinu produkovat více trichomů (a resinu) v palicích.

Na začátku fáze květu, vaše rostlina už ytvořila velký kořenový systém pro naplnění jejich potřeb vody. Budou schopny vstřebávat vodu skrze listy, ale relativně menší vlhkost než ve vegetativní fázi pomáhá zamezit plísním.

Plíseň je především nebezpečná ve fázi kvetení, protože se může vytvořit i uvnitř vašich palic nebo větví, aniž byste to věděli. Pokud zjistíte, že máte plíseň rostoucí v jedné nebo více palicích, nebo že vaše palice hnijí zevnitř, měli byste okamžitě zneškodnit/vyhodit všechny zasažené palice. Hniloba palic může zničit celou sklizeň, takže pokud je jedna palice zasažena, důkladně prohlídněte celou vaši pěstírnu jestli jí není více. Pokud nemůžete nyní snížit vlhkost, odřízněte vaše ztráty a skliďte nyní, abyste předešli dalšímu tvoření plísně nebo zasažení jiných palic.

I když je vlhkost nízká, je stále důležité mít dostatek vzduchu ofukujícího kolem vašich rostlin. Malé větráčky foukající nad a pod středem rostliny vám pomůžou udržet vzduch v pohybu, takže se mokré oblasti nebudou formovat na žádné části rostliny.

Produkce Extra Resinu

 • Během posledních 2-3 týdnů před sklizní, někteří pěstitelé použijí odvlhčovač aby snížili vlhkost jejich pěstební místnosti jak jen to půjde. To nejenže předchází hnilobě palic během posledních několika týdnů, dramatický pokled ve vlhkosti může stresovat  rostlinu právě správným způsobem, aby zvýšila produkci resinu (trichomů, krystalů), a ve výsledku sklidíte extra potentní palice s více blyštivými trichomy. I když tento způsob nebyl prokázán jako příčina zvyšování resinu, mnoho pěstitelů si to pochvaluje swear by it.

Větev Critical Hog - monstrum trichomů

 


 

Vlhkost pro sušení palic (brzká fáze ošetřování)

Ideální vlhkost je 55% RH (pro začátečníky)

Třpytivá palice v rukou - Obrázek od DVDAmoogUdržování vlhkosti okolo úrovně 45% - 55% dovolí vašim palicícm se dobře sušit, ale také jim zabrání v příliš rychlém usušení.

Tento rozsah je také ideální pro předejití plísně, pokud jste začátečník, tak jsou to nejlepší podmínky!

Pro pokročilou sušící a ošetřovací techniku, někteří pěstitelé rádi udržují vlhkost o něco málo vyšší, aby ještě zpomalili proces sušení (což ještě zvýší kvalitu vašich ošetřovaných palic). Důvod pro to je to samozřejmě považováno za pokročilou techniku, je ten, že vlhkost během sušení  má být udržována pečlivě tak, aby se zabránilo plísni! 

Je důležité mít dobrou cirkulaci vzduchu v pěstební místnosti, ale je doporučeno, aby žádný vzduch nefoukal přímo přes palice. Pro více informací odkaz níže!

Naučte se jak sušit a ošetřovat palice pro profesionální výsledky po každý čas (už žádné váhání!): http://growweedeasy.com/how-to-cure-buds

 


Teplota a její vztah k vlhkosti

Teplota a relativní vlhkost je úzce provázána jedna s druhou.

Digitální Měřič Vlhkost a Teploty - Na Amazon.comRelativní vlhkost je poměřování kolik vody se “vyskytuje” ve vzduchu v porovnání s maximálním množstvím vody, která by mohla být ve vzduchu při dané teplotě.

Teplý vzduch může “udržet” více vody než studený vzduch. Rostlinám se bude dařit při rozdílných relativních vlhkostech v závislosti na teplotě ve vzduchu. Jakmile bude vzduch příliš nasycen s vodou, bude tvořit nové filmy vody na listech, což vede k plísni.

Pro ty, které zajímá vědecké pozadí co je za tím, existuje pojem používaný skleníkovými pěstiteli známý jako VPD, nebo Vapour Pressure Deficit, který roughly poměřuje teplotu a relativní vlhkost.

Podle Wikipedie: “ideální rozsah pro VPD ve skleníku se pohybuje od 0.45 kPa do 1.25 kPa, ideálně sedící okolo hodnoty 0.85 kPa. Jako obecné pravidlo, většina rostlin roste dobře při VPDs mezi 0.8 do 0.95 kPa.”

Když pěstujete rostliny, teplota je stejně tak důležitá jako je Relativní Vlhkost (RH) vzduchu, pokud ne ještě více! Potřebujete kontrolovat obě - teplotu i RH (relativní vlhkost) ve stejnou dobu abyste docílili nejlepších výsledků při pěstování konopí.

 • Pokud je vzduch příliš horký a suchý (vysoké VPD), rostliny budou mít sklon k stretched growth.
 • Pokud je vzduch příliš studený a vlhký (low VPD), rostliny jsou více náchylné k problémům s plísní nebo houbami.

Tady je co to znamená pro vás jako pěstitele:

Konopí má rádo příjemnou pokojovou teplotu, nebo trošku teplejší - ne příliš sucho, ne příliš vlhko. Pro většinu pěstitelů je to vše čeho byste se měli obávat.

Pokud se vaše pěstební místnost zdá horká nebp studená, vlhká nebo suchá, je to signál, že byste se mohli začít poohlížet po tom jak změnit teplotu a/nebo vlhkost vašeho pěstebního prostoru.

Obecně, rostliny konopí upřednostňují teploty v rozsahu 70-80 °F (21-27 °C) během dne když jsou světla zapnutál. Když jsou světla vypnutá (nebo v noci), konopí je šťastné s lehce nižšími teplotami.

Co když je příliš zima?

Studenější teploty zpomalí růst. Teploty nižší než 60°F (15°C) znamenají změny růstu a teploty bodu mrazu způsobí rostlině šok nebo mohou dokonce rostlinu zabít.

Může konopí vydržet vyšší teploty? Co když je moje pěstební místnost příliš horká?

Prosím zapamatujte si, že příliš vysoké teploty ve fázi kvetení nejen zpomalí růst, ale také způsobí, že palice jsou menší fluffier, ale také budou redukovat potenci vašich palic - udržování teplotu v pěstební místnosti pod kontrolou je velmi důležité ve fázi květu!

Další Tipy

 • Při velmi jasných světlech (jako je 600W HPS a větší), rostlinám konopí se může dařit při teplotách až do 85°F (30°C) i bez přidání CO2, až dokud je relativně nízká vlhkost a dostatek pohybu vzduchu.
 • Rostliny konopí mohou prosperovat i při vyšších teplotách, až do ultimativního maxima okolo 95°F (35°C), v prostředí s nízkou vlhkostí, extrémně jasným světlem a obohacené o CO2 (nad 1500 PPM) - to není váš průměrný růst!
 • CKonopí upřednostňuje chladnější teploty v noci (teplejší noční teploty mírně zpomalují růst - takže můžete to vzít na vědomí a zvýšit noční teploty, takže zpomalíte vytahování rostlin, které rostou příliš vysoké příliš rychle)

 


 

Jak Kontrolovat Vlhkost v Pěstební Místnosti

 

Step 1: Získejte Měřič Vlhkosti & Teploty takže uvidíte zda potřebujete něco měnit


Mám ráda Ambient Weather WS-07 Wireless Thermo-Hygrometer protože i ten vám umožní vzdáleně kontrolovat teplotu a vlhkost z jiné místnosti (nezapomeňte na 6 tužkových AAA batterií).

Krok 2: Orientujte se dle Rozpisu

Ideální teploty jsou 70-80 °F (21-27 °C) během dne (světla zapnuta) a mírně chladněji behem noci (světla vypnuta).

Orientujte se podle následujícího ukazatele abyste určili jestli je relativní vlhkost v ideálním rozpěstí vlhkosti:

 • Mladé rostliny (sazenice a až konce vegetativní fáze)

  • 40-70% RH (mladší rostliny preferují vyšší vlhkost - pokud vidíte tečky vody formující se na listech, vlhkost je příliš vysoká nebo potřebujte zajistit lepší oběh (cirkulaci) vzduchu)

 • Kvetoucí rostliny (tvoření palic)

  • 40-50% nebo menší RH (menší vlhkost pomáhá chránit rostliny od plísně - během posledních několika týdnů květu, nižší vlhkost může pravděpodobně zlepšit tvoření resinu s tím jak se blíží sklizeň)

 

Krok 3: Správná vlhkost a/nebo teplota je příliš vysoká nebo příliš nízká

Hodně vnitřních pěstitelů se potýká s příliš mnoho teplem a vysokými teplotami - to je z důvodu, že pěstební světla mohou být velmi horká, a konopí bývá vměnstnáno na velmi malých prostorech z důvodu ukrytí nebo udržení soukromí.

Relativní vlhkost ve vaší pěstební místnosti závidí hlavně na tom, kde žijete, a to jak jste zvolili kontrukci svého pěstebního prostoru. Hodně pěstitelů se potýká se snižováním jejich vlhkosti, z důvodu spousty masy listů a tím pádem se vegetaci v malém prostoru daří zvyšovat vlhkost.

Tady je sepsáno, jak můžete opravit časté problémy, které konopí způsobuje vysoká teplota a/nebo vlhkost.

Vlhkost:

Temperature:

Vlhkost je příliš vysoká - jak snížit vlhkost

 • Odvlhčovač -  odčerpá vlhkost ze vzduchu v malém prostoru jako je pěstební místnost nebo stan - ty lepší typy mohou být zavěšeny přímo k drain na velmi vlhkých místech jako jsou v UK a jiných vlhkých částech světa, jinak se odvlhčovače samy vypínají když jsou plné a vy budete muset ručně odstranit nádobku s vodou, kam ji ukládá ze vzduchu.

 • Zvyšte ventilaci (přidejte silnější odtahový větrák nebo jinak upravte svůj odtahový systém) - to zvýší celkový průtok vzduchu v pěstební místnosti. Tato strategie bude fungovat jen tehky, pokud má vzduch na vstupu nižší RH než vzduch v pěstební místnosti.

  Pokročilé: Pokud máte vysoce-výkonný odtahový větrák pro snížení vlhkosti, můžete zvážit přidání atmosférického regulátoru s programovatelným nastavováním vlhkosti na automatickou regulaci rychlosti větráku, tím získáte takovou vlhkost jakou potřebujete.

Diagram of an exhaust system

 • Vyhněte se přelití vašich kytek - vlhká půda (nebo zanechání vody navíc ve zachycovacím místě pro vodu pod květináči v pěstební místnosti) také může zvyšovat vlhkost ve vaší pěstební místnosti

 • Zvažte jemné odlistění - hodně zalistněné rostliny mají sklony ke zvyšování vlhkosti v pěstební místnosti, především pokud v ní není dostatečný průtok vzduchu.

 • Ochlazovač (Conditioner) Vzduchu (některé jsou přenosné, některé Ochlazovače se hodí přímo do okna) - snižují vlhkost (navíc k tomu, že ochlazují vzduch)

Vlhkost je příliš nízká - jak zvýšit vlhkost

 • Zvlhčovač - dodá dodatečnou vlhkost do vzduchu, mám ráda evaporující typ zvlhčovače, protože funguje tak, že také mírně sníží teplotu. Ujistěte se, že pořídíte zvlhčovač s velkým zásobníkem na vodu (udrží alespoň 6 galónů vody). Tyto "jednomístnostní" zvlhčovače s 1.5 galónovým zásobníkem musí být často doplňovány několikrát za den.

Získejte evaporativní ochlazovač na Amazon.com
Tento zvlhčovač je evaporativní swamp ochlazovač, který má zásobník na 6 galonů vody - skvělý pro horké, suché klima.

Teplota je příliš vysoká (velké horko) - jak snížit teplotu & ochladit věci

 • Zlepšete ventilaci (přidejte více výkonný odtahový větrák) - to zvýší celkové množství vyměňovaného vzduchu v pěstební místnosti. Tato strategie bude také fungovat jen když je přijímaný vzduch do místnosti chladnější než vzduch v pěstební místnosti (pokud je vzuch venku horký, příliš, přidání další ventilace už moc nepomůže snížit teplotu)

Diagram odtahového systému

 

 • Světelný Harmonogram - Zvažte zapnutí vašich světel během studenější části dne (například, někteří pěstitelé mají zapnutá jejich světla v noci, a mají je vypnutá během nejteplejší části dne)

Teplota je příliš nízká (příliš studené) - jak zvýšit teplotu & zahřát věci

 • Utěsnění - Zvažte utěsnění vaší pěstírny nebo pěstebního stanu s něčím co zadrží teplo

 • Větší pěstební světla - Získejte větší (a teplejší) pěstební svtla, jako například 600W nebo 1000W HID výbojky

 • Vyhřívaná rohož - umístěná pod rostlinami

 


 

Podívejte se!

Měřič teploty & vlhkosti ve vaší pěstební místnosti!


Mám ráda Ambient Weather WS-07 Wireless Thermo-Hygrometer protože vám dovolí vzdáleně kontrolovat teplotu a vlhkost z jiné místnosti (nezapomeňte si pořídit AAA batterií).

Kontrolujte teplotu & vlhkost i když jste pryč!

Tady je opravdu jednoduché řešení, které vám dovolí kontrolovat teplotu ve vaší pěstební místnosti v reálném čase, i když nejste doma!

 1. Kupte si vnitřní/venkovní teplotní+vlhkostní senzor a displej, třeba jako je ten zmíněný výše

 2. Umístěte "venkovní" modul do vašeho pěstebního stanu nebo boxu.

 3. Umístěte "vnitřní" displej před webkameru (můžete mít nějakou vestavěnou v notebooku, nebo koupit levnou a jednoduše-nastavitelnou jako je Logitech HD Webcam C310)

 4. Instalujte LogMeIn (zdarma)

 5. Můžete se přihlásit na váš počítač z jakéhokoliv jiného počítače, otevřít program pro webkameru a vidět údaje ve vašem pěstebním místě v reálném čase.

Díky Tokiehardo pro tento skvělý tip!

 


Beautiful cannabis plants - Trophy picture by thatsnotmybike

Příliš Horké, Příliš Suché - Příběh o Vlhkosti od Pěstitele z Denveru

od thatsnotmybike

Připravuji věci pro moje první pěstování a zkouším zajistit, abych naplánoval vše 'správně' a abych pak nebyl překvapen mnoha věcmi, a aby naštěstí nebylo pozdě je opravit.

Ta vlhkost mě zmátla. Viděl jsem zdroje říkající, že větší vlhkost je lepší, někteří říkají, že vlhkost nemá zásadní vliv pokud má rostlina dost vody, a někteří dokonce říkají, že vám nic neporoste pokud se nebudete držet vlhkosti 45%.

Vlhkost v okolí Denveru je opravdu malá - pokoj ve kterém plánují pěstovat má 20% v průměru. Je to příliš málo aby byly moje rostliny spokojené?

Odpověď:

Taková vlhkost je příliš nízká pro zdravý růst konopí. Tento pěstitel se rozhodl postavit něco co je známo jako swamp ochlazovač: http://burningman.rengeekcentral.com/swampcooler.html

Zvlhčuje vzduch zatímco udržuje teplotu dole, což by mohl být také problém v Denveru.

Podmínky Použití od pěstitele: Pro kohokoliv kdo o to také zavadí v budoucnu, swamp ochlazovač v odkazu výše je úžasný. Měl jsem ho zapojený do mého přítahu a udržuje teplotu na 73F při 80F venkovních teplotách! Nemůžu si vynachválit jak svěle funguje, ale doporučuji nějaký způsob, jak vyrobit větší zásobník, takže nebudete muset doplňovat každých  6-8 hodin.

Beautiful macro pic of trichomes from cannabis bud - Trophy picture by thatsnotmybike

Podívejte se na současné pěstování od thatsnotmybike zde: http://www.reddit.com/r/thatsnotmygrow/

 


 

Přejděte na...

7 Kroků jak Vyléčit 99% Problémů s Konopnými Rostlinami

Konopné Symptomy dle Obrázků

Porovnejte Rozdílná Pěstební Světla

Zjistěte více o Zvyšování Výnosů s CO2

 


 

Prohledejte PestujteJednoduse.cz

Vyberte Správnou Odrůdu & Požadované Lékařské Vlastnosti
Vyberte Správnou Odrůdu & Lékařské Vlastnosti

 TOPlist