tady jsteObrázkový Návod Krok-za-Krokem na Klonování / Řízkování Konopí

Obrázkový Návod Krok-za-Krokem na Klonování / Řízkování Konopí


od Nebula Haze

Klonování konopí je proces tvoření malých kopií určité rostliny konopí. Tato kopie má přesně ty samé geny jako mateční/výchozí rostlina. Pěstitelé mohou vzít velmi mnoho klonů z jediné rostliny, a je to efektivní způsob jak získat mnoho malých rostlin, které porostou stejným způsobem jako jejich mateční rostlina a budou produkovat palice se stejnou charakteristikou.

>> TIP! Víte, že v USA (a dalších státech) existují dostupné rostliny - jen z klonů - které mají CBD v úrovních 15-20% a THC < 1% ? (uváděné hodnoty jsou hodnoty vzorků z květů/palic, což znamená, že s velkou pravděpodobností se THC obsahu celé rostliny, včetně kořenů, stonků a listů může dostat pod úroveň 0.3% THC, která je v ČR povolená úroveň do určitého počtu kytek / obdělaného pole - 100 kytek, 100m2 pěstování technického konopí povolené odrůdy nepřevyšující hodnotu 0.3% THC celé rostliny)

Klonování je jednou z nejjednodušších cest a způsobů jak "tvořit nové rostliny" pro pěstitele konopí. 

Klonování Konopí

  • vytvoření přesné kopie (klonu/řízku) specifické rostliny konopí - klony jsou stejné jeden jako druhý a jako jejich mateční rostlina

  • vytvoříte mnoho klonů z jediné rostliny

  • klony mají náskok - jsou malými rostlinami namísto jen semeny. To dává řízkům náskok několika týdnů ve srovnání s rostlinami pěstovanými ze semen.

  • klony nejsou pro každého - mnoho pěstitelů chce vypěstovat jen několik rostlin mnoha rozdílných odrůd. Může být tedy lepší začít se semeny, protože nemusíte udržovat mateční rostlinu, a semena vám dávají možnost jednoduše pěstovat mnoho rozdílných odrůd namísto jedné.

Existuje určitá kontroverze ohledně nejlepších způsobu řízkování rostlin konopí. Nehledě na to, klonování by mělo být prováděno jen u nejzdravějších a nejvhodnějších rostlin, které máte.

Dnes vás provedu celým procesem klonování a vyjasním některé mýty a dezinformace.

Nechci klonovat, kde získám semena?

Jak Klonování Konopí Funguje

Marijuana "mother" plant for cloning - A well-established plant that is known to be a female is perfect for making new clonesV podstatě je klon malou částí rostliny, která byla odříznuta od mateční rostliny a měla možnost vytvořit si své vlastní kořeny. 

Na obrázku vpravo je příklad "mateční" rostliny. Tato rostlina je stoprocentně samice, takže všechny její klony budou také samičí rostliny.

Všechny klony jsou geneticky stejné jako rostlina, ze které byly řezy odebrány. Takže pokud máte opravdu dobrou odrůdu rostliny, můžete vytvořit více rostlin, které budou mít velmi stejné charakteristiky jako mateční rostlina.

Jinou hlavní výhodou klonování je,že každý klon bude potřebovat méně času aby dospěl než když začínáte se semeny. 

Další praktickou věcí je, že můžete v podstatě vzít neomezený počet klonů z jediné "mateční" rostliny.

Co Budete Potřebovat

Klonování Konopí: Jak vybrat nejhodnotnější samičí rostlinu na řízkování

Jako pěstitel se díváte po odolných samičích rostlinách s rychlým růstem, mohutnými kořeny, velkým výnosem a potentními palicemi.

Je obecně doporučováno brát klony z rostlin ve vegetativní fázi života rostliny.

To je z důvodu, že klony vzaté z rostliny ve fázi kvetení hůře rozvíjejí kořeny a mnoho klonů takto zemře.

Poznámka: Někteří pěstitelé berou klony během fáze kvetení úmyslně s technikou známou jako Monster Cropping, ale silně doporučuji počkat dokuk nebudete mít za sebou několik úspěšných klonování předtím než tuto metodu vyzkoušíte. Důvod proč tuto metodu lidé používají je, že rostliny ve fázi kvetení často vykazují neobvyklé růstové tendence a stávají se z nich náhodně rozvětvená monstra.

Zjistěte více o monster kropování a dalších ultra-pokročilých technikách v této příručce (jen pro VÁŽNÉ pěstitele).

Ok, takže máte klony z vegetativní fáze, ale jak vyberete ty nejlepší mateční rostliny, které vám poskytnou nejpotentnější palice a nejvyšší výnosy? Nevíte jak se rostlina projeví, protože je stále ve vegetativní fázi.

Můžete klonovat jakoukoliv rostlinu, a možná právě to budete chtít učinit pokud je to vaše první klonování. 

Ale pokud chcete mít co nejlepší výsledky, měli byste zvolit k růstu klony jen z nejlepších rostlin. 

Ovšem jak zjistíte které rostliny to jsou když máte klonovat ve vegetativní fázi?

Jak můžete vlastně vědět zda je rostlina samec nebo samice?

Example of choosing a part of a marijuana plant to clone - clones taken near the bottom of the plant root faster

Tady jsou věci trošku tricky...

Jsou zde dva hlavní způsoby jak identifikovat samce a samici ve vegetační fázi. Podíváte se na předkvěty nebo vezmete ranného klona a necháte ho nakvést.

Abyste se přes to přenesli, můžete vždy vzít klony z vašich rostlin těsně před tím než je přepnete do fáze kvetení. To vám poskytne "kopii" právě v případě, že jakákoliv z vašich rostlin se nějak nezdaří. Nebojte, provedu vás celým procesem klonování nížě. Poznačte si klony čitelně. (Opravdu je nezapomeňte označit, litovali byste toho!) 

Udržujte tyto klony ve vegetativní fázi a nechte je růst. Já osobně mám vegetativní stan a stan na kvetení, a jen předávám nové, zdravé klony ve vegetačním stanu jakmile jsou připravené na květ.

Pokračujte v péči o tyto nové klony a dovolte jim vyrůst do velikosti dospělých rostlin. Zatímco vaše základní zahrádka začne kvést, "rodičovské" rostliny začnou odhalovat jejich opravdové charakteristiky. 

V tomto bodě zahoďte všechny rostliny které vzešly ze samčích rostlin, a nebo z rostlin, které rostou příliš pomalu. Budete si děkovat za to, že jste je označili!

Po sklizni budete znát, které rostliny/odrůdy měly největší výnosy, růst, atd. Uchivávejte si ty klony, které jste vzali z těchto nejlepších rostlin. Tyto klony se stanou vašimi "matečními" rostlinami, z kterých budete odebírat další klony kdykoliv budete potřabovat nové "děti". 

Můžete jednoduše udržovat mateční rostliny ve vegetační fázi celý rok nebo ještě déle pokud ji budete udržovat ve vegetativním světelném režimu. Ujistěte se, že mateční rostlina je dobře živená a zdravá, takže všechny klony, které z ní vezmete budou zdravé a silné.

Jak Brát Klony

Soak your rockwool in Reverse Osmosis (RO) water that has been pH'ed to 5.5 for a few minutes

Předtím než začnete, vyčistěte a vydezinfikujte vaše pomůcky, a vše připravte, včetně všech věcí uvedených v sekci "Co Budete Potřebovat".

Nepřidávejte žádné živiny do vaší vody upravené RO (reverzní osmóza), a upravte pH vody na 5.5. 

Namočte sadbovací kostky na několik minut do vody. Nepotřebujete je namáčet celé dny, pár minut bude OK.

Look for new growth tips on your "mother" marijuana plant. These will be used to take new clones.

Vyborte si oblast kde je nové rozvětvení a nový vrcholek a ufikněte to přímo pod tím. Prostě jemně uchytíte nový růst a uříznete větev kousek odspoda pod úhlem 45 stupňů. Koncové řezy by měly být asi (5-10 cm) dlouhé. 

Pokud možno, berte řezy z malých větviček na spodní části rostliny, protože ty mají více kořenových hormonů než větve u vrcholků a zakořeňují tedy rychleji. Ovšem, klony brané z jakékoliv části vaší rostliny budou fungovat.

Klony porostou rychleji/lépe pokud jsou z menší strany a jsou tvořeny jen několika málo částmi nového růstu, který má užší stonek a méně listů. 

V podstatě chcete uříznou malou část rostliny. Kořeny vyrostou skrze "řez" který jste udělali, a zbytek řezu začne vyrůstat jako samostatná rostlina.

Marijuana clone Cuttings should be 2-4 inches (5-10 cm) long

(Volitelně) Někteří pěstitelé (včetně mě) jemně oholí a odeberou spodní část řezu, takže je více "živého" materiálu uvnitř odhaleno.

Jak můžete vidět na obrázku níže, kořeny rostou jen z částí, které jsou v čerstvém řezu, takže oholením kůry odhalíte více "vnitřku," který poskytne více plochy pro kořeny aby rostly a podpoří to rychlejší zakořenění.

See how the roots only grow from the "raw" exposed parts of the new cuttingGingerly scrape or even split the bottom of the new clone so more "raw" insides are exposed.

Někteří pěstitelé dělají toto škrábání / očišťování stejně jako já, a někteří to nedělají. Mám nejleoší výsledky když jsem odhalila "čerstvé" části naspod a pak celou odhalenou část ponořila do gelu. Poté co vezmete několik klonů, doporučuji vyzkoušet oba způsoby abyste zjistili co funguje nejlépe!

Always cover the entire bottom of the clone with cloning gel or powder to help promote root growth

Vždy ponořte nově uříznutý konec co nejrychleji do zakořeňovací směsi prášku nebo gelu pro utěsnění vzduchové bubliny a poskytnutí vašemu řezu všeho potřebného pro tvorbu nových kořenů. 

Ujistěte se, že namáčíte celý spodek řezu, takže všechny části klonu které následně dáte do startovací/sadbovací kostky budou pokryty gelem.

Poté co bude klon pokrytý gelem nebo práškem, ostříhejte pryč všechny spodní listy nebo větvičky. Někteří pěstitelé také zastřihují konečky listů na vrcholcích, takže se řez zbytečně nevyčerpává když se snaží přeměnit světlo na potravu a může se soustředit více na tvorbu kořenů.

Trim the leaves and lower nodes off of the new cutting, your clone doesn't need them

Trim the tips off the remaining leaves

Umístěte nový klon do navlhčené kostky a zmáčkněte ji zespoda, abyste se ujistili, že je vše utěsněné a žádný vzduch se nedostává do kořenové oblasti.

Pinch rockwool around base of new clone

Pokud máte automatický klonovač nebo parník, pak to je nové místo kam klony umístíte. 

Pokud vytvoříte správné podmínky, nebudete potřebovat klonovač nebo parník, ale tyto typy zařízení činí úspěšné klonování a zakořeňování prakticky samy.

Když budete postupovat dle kroků v tomto článku, nehledě na to zda vaše klony zakořeňují, bude to jen otázkou času. Téměř 100% klonů zakoření pokud budete následovat tyto instrukce a prostě jen poskytnete dostatek času.

V další sekci vysvětlím co přesně nové klony potřebují, aby přežily. 

Marijuana Clones in a Humidity Dome

Jak se Starat o Nové Řezy

Řezy mají rády teplé, vlhké podmínky.

Přemýšlejte jako na Jaře.

When caring for clones, try to create "Spring time" conditionsVaše klony potřebují získat vodu skrze vlastní listy, protože jejich kořeny nejsou zatím zformované.

To je proč vlhký klonovač funguje tak dobře, a nebo můžete poprašovat vaše rostliny vodou několikrát denně až dokud nezačnou zakořeňovat.

Někteří pěstitelé budou pouřívat i vyhřívanou podložku, aby udrželi věci teplé.

Teplota mírně vyšší než je běžná pokojová teplota (22-25 °C ) je perfektní. Mnoho automatizovaných klonovačů má zabudouvanou vyhřívanou podložku.

Někteří pěstitelé nepoužívají žádná pěstební světla během prvních 1-2 dnů dokud se klony neustálí. Jiní pěstitelé dodávají světlo už od začátku.

Já nechávám klony na horkém, světlém místě během prvních dvou dnů a pak zapojím velmi slábé světlo z CFL žárovky.

Nedávejte klonům 24 hodin světla bez tmavé periody. To může zpomalit proces zakořeňování. Zakořeňování, zdá se probýhá nejlépe když existuje určité množství tmy každý den.

Doporučuji z počátku nechat klony na režimu svícení 16-8 nebo 18/6 (Světlo/Tma) jakmile začnete se svícením.

Nejdůležitější věcí je hlídat klony dokud se pevně neuchytí

Světla pro Řezy / Klonování

CFLs can make great grow lights for small, stealthy grows

Během prvních 10 dnů a především tedy během prvních 3-4 dnů budete chtít používat jemné osvětlení pro nové klony

HID pěstební osvětlení jako Metal Halide a Vysokotlaký Sodík jsou téměř vždy příliš silné osvětlení pro nové, slabé klony. Pokud používáte toto osvětlení, udržujte klony alespoň ve vzdálenosti 1 - 1.5 metru, takže se nespálí.

Pravdou je, že klony potřebují jen velmi málo světla ze začátku, protože se soustředí na tvorbu kořenů. 

Malé, levné CFL osvětlení je perfektním osvětlením pro klonování, protože není tak intenzivní. Můžete najít CFL v obchodě s domácími potřebami, drogerii i ve smíšeném zboží!

Flourescenční osvětlení jako je T5 může být také použito.

The marijuana version of "Awww" - seeing new roots appear from your clone

Slabší světla by mělo být použito dokud rostliny nebudou mít hezké nové kořeny a neporostou zdravě.

V tomto bodě můžete zapojit silnější osvětlení.

Pokud nemáte na výběr a musíte začít se silnějšími světly, pak je udržujte v mnohem větší vzdálenosti než běžně až dokud vaše klony nezesílí.

Pokud pěstujete v rockwoolových kostkách nebo jiných sadbovacích kostkách, pak budete vědět kdy jsou vaše klony připravené k přenesení nebo pro zapojení běžného světla když uvidíte vyrůstat kořínky zespod kostek.

Pamatujte, nové klony jsou o něco slabější a mělo by se s nimi zacházet opatrně dokud nezačnou zdravě růst.

A pamatujte na to abyste byli trpěliví. Téměř každý klon zakoření když mu dáte dostatek času a budete poskytovat správné podmínky.

Tipy pro Klonování

1.) Udržujte listy nových klonů vlhké, protože klony milují vlhké podmínky (především v prvním týdnu pro zakořeňování)

To je důvodem pro mnoho pěstitelů nakupuje klonovače a nebo zvlhčovače, protože to uchová vaše klony zdravé díky vlhkosti a prakticky to automatizuje celý proces.

2.) Dejte jim něco navíc

Někteří pěstitelé doporučují sprejovat listy velmi slabým roztokem s živinami, protože řezy jsou schopny vstřebat něco málo živin skrze listy. Měla jsem dobré výsledky s obyčejnou vodou, ale doporučuji vám experimentovat ve výzkumu.

Pěstitelé mohou dodat také malé množství ...

>>> Vitaminu B-1 ("Western States B-1" k nalezení v obchodech " Advanced Nutrients B-52") 
>>> Křemičitan Draselný - ochrana ("Dyna-Gro Pro-tekt " nebo "Advanced Nutrients Rhino Skin" jsou skvělými zdroji které se osvědčili pro klonování konopí)

3.) Použijte zakořeňovací prášek (Stimulax) nebo gel který byl patřičně uchován

Uchovávejte prášek nebo gel na chladném a tmavém místě a nikdy nepoužívejte "kontaminovaný" prášek nebo gel.

Pokud bylo balení nezabezpečeno když jste ho koupili a nebo jste něco do něj omylem upustili, vyhoďte ho a pořiďte si nové balení. Cizí materiál jako jsou listy, hlína, znečištění atd může způsobit růst nechtěných věcí v tomto gelu nebo prášku a negativně ovlivní vaše klonování.

Věřte mi, ušetří vám to čas a frustraci za velmi nízkou cenu. A pokud nemyslíte že budete klonovat nějak často, pořiďte si malé balení klonovacího gelu a prostě otevřete vždy nové balení když budete zase klonovat.

  • Některé klonovací gely se dodávají s aplikátorem ve tvaru špičky, což je činí lepší pro užití a redukuje to plýtvání a šance na kontaminaci.

These marijuana clones are starting to grow new tops

4.) Berte řezy ze zdravé rostliny

Budete mít mnohem lepší výsledky pokud použijete klony ze zdravé dospělé rostliny (alespoň dva měsíce staré).

Pokud máte rostlinu ve vegetativní fázi alespoň 2-3 měsíce, budete schopni z ní odebrat mnoho klonů.

5.) Dělejte klony ze spodních částí rostliny pro rychlejší zakořeňování, z vrchu rostliny pro rychlejší kvetení

Pokud chcete nechat rostliny nakořenit co nejrychleji, je nejlepší vzít klony ze spodní části rostliny, protože tyto klony mají lepší kořenové hormony a koření rychleji než ty vzaté z vršků rostliny.

Pokud chcete nechat rostlinu nakvést co nejrychleji pro určení pohlaví, půjde to zase lépe s klony, které vezmete z vrcholků protože ty jsou nastavené více pro květ.

6.) Připravte mateční rostlinu na klonování

Pokud možno, dejte své mateční rostlině asi o 10 procent méně dusíku týden nebo dva před klonováním, protože to udělá lepší zakořenění. 

7.) Vezměte více klonů než potřebujete

Zachraňte se z frustrace tím, že vždy odeberete více klonů než budete potřebovat. Pár klonů ze začátku ztratíte, ale slibuji vám, že to bude lepší.

Vychutnejte si sílu klonování!

Klonování vám dává moc získat neomezený počet nových rostlin konopí prakticky navždycky!

Můžete dělat klony naprosto bez problému. Každý nový klon je genetickou kopií původní rostliny. 

Upltněte svoji nově nabitou vědomost a můžete overgrow the world :) 

 

 

Potřebujeme Vaši Pomoc! 

Už vás někdy zajímalo jak byste mohli pomoci přerůst svět?

Zajímá vás jak získat pozornost zatímco budete ukazovat vaše pěstební zkušenosti a pomáhat ostatním pěstitelům kolem celého světa jak vyprodukovat větší, více potentní paličky?

Máte zkušenosti, obrázky, nebo lekce k naučení které, věříte, by mohli být k užitku ostatním pěstitelům konopí? 

Pokud ano, chceme se s vámi poznat!

Nebula Haze a Sirius Fourside, zakladatelé GrowWeedEasy.com, zasvětili svoje životy vybudování nejvíce obsáhlé, přehledné a jednoduché knihovny na světě. 

Víme že nejlepší způsob jak dostat medicínu do rukou těch kteří ji potřebují, je skrze sdílení informací všem lidem ve formě jednoduché následování a vedoucí k úspěšnému pěstování....

Podívejte se zde jak můžete pomoci: http://growweedeasy.com/newsletter-article-submission


 

 


 

Skočte na....

Kde koupím kvalitní genetiku?

Co potřebuji pro začátek pěstování uvnitř?

Co je špatně s mými rostlinami?

Kompletní zápisky z pěstování týden po týdnu

 


 

Chcete "ukrást" tento článek?

Tady na GrowWeedEasy.com (PestujteJednoduse.cz), jsme za účelem dostat tyto informace k co nejvíce rukám jak jen to bude možné. Jste vítáni ke znovuvydání tohoto článku pokud ho nebudete pozměňovat, upravovat nebo odmazávat části textu bez dovolení.

Prosím, neváhejte nás Kontaktovat na GrowWeedEasy.com v případě jakýchkoliv otázek.

Šťastné pěstování!

 

Prohledejte PestujteJednoduse.cz

Vyberte Správnou Odrůdu & Požadované Lékařské Vlastnosti
Vyberte Správnou Odrůdu & Lékařské Vlastnosti

 TOPlist