Tady jsteJak Naklíčím Semena Konopí?

Jak Naklíčím Semena Konopí?


od Nebula Haze


Obsah

Úvod: Klíčení Konopných Semen & Potřeby

Běžné Metody Klíčení Konopí

Péče o Sazenice Konopí - Několik Prvních Týdnů

Jakou velikost květináče použít?

Příručka pro Přesazování Konopí


Úvod: Klíčení Semen Konopí

Semeno konopí které právě vyklíčilo

Proces klíčení je způsob jak nechat puknout a vyrašit vaše semena.

Malé bílé výhonky objevující se ze semínka během klíčení jsou první kořeny vaší rostlinky, známý jako "hlavní/kůlový." Všechny další kořeny vaší rostliny konopí budou vyrůstat z hlavního kořenu.

Kořeny budou stále delší a delší, tlačíce semeno nahoru, poté co se zlomí skořápka tak skrze povrch vašeho pěstebního média se začnou objevovat první lístky (tyto první kulaté lístky jsou zvané "děložní") zevnitř vašeho semena. Děložní lístky se vytváří jako část rostlinného embrya v semínku samotném. Ve skutečnosti jsou tyto první objevující se listy tím, co prorazí a rozbije skořápku poté co je naťuknuta jejím kořínkem , na obrázku tady.

Sazenička konopí rozbíjí otevřenou skořápku 

Další pár lístků, už střapatých, jsou prvními "opravdovými" listy vaší rostliny. Přinejmenším, jsou prvními listy, které vaše sazenička vytvořila už sama o sobě (narozdíl od děložních, které jsou zformovány jako součást embrya v semeni).

Sazenice konopí rozbíjí skořápku

Semena konopí mohou být drahá, nevyhazujte vaše semena při použití špatných nakličovacích metod!

(Počkat, kde si mohu pořídit semena konopí?)
 

Co Potřebuje Semínko Konopí pro to aby Naklíčilo?

Semena konopí potřebují následující pro nejlepší naklíčení:

 • Vlhkost - udržujte věci vlhké ale zatím ne namočené (můžete namočit tvrdá semena až na 24-32 hodin, i když nenechávejte semena ponořená ve vodě na delší dobu).

 • Nerušit - Bezpečné místo k naklíčení, kde nebudou rušeny - buď zasadíte semeno přímo do pěstebního média, nebo ho necháte naklíčit jinde a poté ho přesunete.

 • Teplo - Zjískejte nejlepší poměr naklíčení tím, že necháte semena konopí klíčit na teplém místě. Ne příliš horkém! Myslete jarně.

 • Jemně - Pokud musíte přesunout naklíčená semínka, chovejte se k nim ohleduplně, a vyhněte se kontaktu s kořenem pokud možno.

 • Zasaďte okamžitě - Pokud neklíčíte semena přímo v pěstebním médiu, kontrolujte semena pravidelně, takže je budete moci zasadit hned jak vyrazí bílý kořen.

 • Zasaďte semena kořenem dolů! Když sázíte naklíčené semeno konopí, ujistěte se, že bílý kořen je namířen dolů. Semena zasazená vzhůru nohama (s kořínkem namířeným nahoru) musí vynaložit extra úsilí a zabere jim déle než se přeorientují a vyraší nahoru z pěstebního média.

 • Zasaďte je as kloub nebo palec hluboko - Když zasazujete naklíčená semínka, tak nepotřebují být umístěny příliš hluboko v pěstebním médiu, asi okolo půl palce až palce (1.3 cm - 2.5 cm) do hloubky stačí.

Myslete jarně když zasazujete naklíčená semínka

Při klíčení semínek konopí, myslete na jarní podmínky. V přírodě, semena konopí začínají klíčit na jaře.

Nikdy nenechejte mladá naklíčená semena vysušit!

Hlavním signálem, který říká semínku konopí, aby začalo klíčit je je přítomnost vlhkosti a tepla. Tato kombinace tepla a mokra "poví" semínku aby začalo prorážet jeho hlavní kořínek skrze skořápku.

Pokud se kořen dostane skrze skořápku a voda v okolí vyschne, pak vaše sazenička umře.

Sazenice jsou zpočátku velmi citlivé. Jakmile naklíčí, kořeny pak potřebují zůstat neustále vlhké, aby byly šťastné a zdravé. Je důležité zajistit, aby semínka měla přístup k vodě po celou dobu během klíčení, nehledě na to jakou metodu klíčení konopí zvolíte.

Udržujte věci teplé!

Semínka klíčí nejlépe v teplejších podmínkách a mladé sazeničky konopí mají nejraději vyšší relativní vlhkost přítomnou ve vzduchu. Když jsou sazeničky mladé, rostou rychleji a zdravěji pokud mohou absorbovat vlhkost ze vzduchu skrze jejich listy, zatímco se jejich kořeny stále vyvíjí. Suchý vzduch nezabije vaše sazeničky, ale také neučiní věci lepší. Znovu, myslete jarně.

Můžete použít žhavící žárovku (nebo dvě) umístěné nad místem kde necháváte klíčit semínka abyste pomohli udržet věci teplé. Žhavící žárovky nemůžou být používány jako pěstební světla, ale můžou být skvělé pro zajištění tepla. Někteří lidé také umístí žhavící podložku (takový druh jaký dostanete v zahradnickém obchodě pro sazeničky) pod semínka aby pomohli s naklíčením.

V podstatě chcete zajistit, aby jakákoliv klíčící semena nebo klíčky byly v teple a vlhko po celou dobu, tak aby jejich kořeny nebyly vystavené světlu a mohly být okamžitě zasazeny.

Je tu několik rozdílných metod pro klíčení semen konopí a v tomto článnku popíšu několik jednoduchých technik, které pro mě fungovaly.

Jak můžu vědět, že jsou semena dobrá?

Považujte všechna tmavá místa za životaschopná, i když semena mohou být nechtěně rozdrcena

Healthy marijuana seeds are dark and hard. Stripes and other dark coloring is normal. But when it comes down to it, any seed that sprouts is a good seed.Obecně zelená nebo bílá semena nebudou klíčit, ale většina tmavých semen bude klíčit pokud budou mít správné podmínky.

Dříve jsem věřila, že semena konopí jsou "dobrá" jen pokud jsou extrémně tvrdá a velmi tmavá. Jedním z prvních testů, jak otestovat nové semena konopí o kterých jsem věděla, bylo zkusit jej rozdrtit mezi prsty. Pokud semeno šlo rozdrtit, pak nebylo dobré, nebo tak nějak mi to bylo řečeno. To se ukázalo jako špatná rada!

Jedny z nejlepších rostlin, které jsem kdy pěstovala vyrostly ze semínek, která byla křehká a mohla být jednoduše rozdrcena mezi mými prsty. Pokud dodáváte dobré podmínky pro klíčení (jak je vysvětleno výše), tak jsem zjistila, že mnoho "slabých" semínek klíčí a produkuje zajímavě odolné rostliny, a skvělé palice.

Nevěřím, že by zdraví rostliny byla zjevně "zdravím" semínka. Pokud semeno naklíčí, pak je to dobré semeno!

Zde je obrázek ukazující některá zdravá a použitelná semena konopí

Použitelná semena konopí

Pamatujte! Většina lékařských odrůd konopí, které se dne pěstují (naučte se jak získat semena) byla vyšlechtěna během mnoha let, tak aby rostliny byly jednoduché na pěstování a produkovala potentní, lékařské květy. Tyto odrůdy nebyly selektovány kvůli tvrdosti semen které produkují.

Pokud klíčí, pak je to dobré semínko!

 

 

Počkat! Moje semínko roste vzhůru nohama s kořeny nahoru; co můžu dělat?

Dokud jsou kořeny vaší sazeničky schopny růst dolů, tak taky budou. Kořeny nikdy neporostou vzhůru samy o sobě.  Sazenička dokáže rozpoznat rozdíl mezi nahoru a dolů. A kořeny se vždy snaží růst dolů, nikdy neporostou směrem vzhůru.

Takže jak se může stát, že rostlina konopí někdy roste s kořeny namířenými nahoru?

Pokud je konec semínka stále namířený dolů , vše co uvidíte je do U-tvarovaný stonek/kořen

Konopná semínka mohou vypadat trošku rozdílně při klíčení. Když jste na pochybách, vždy počkejte několik dní než uvidíte listy předtím než zasáhnete.

Někdy stonek nebo nový výhonek konopné sazenice může vypadat jako by kořeny rostly nahoru. Ale pokud počkáte a budete se dívat, uvidíte, že to vše je součástí plánu. Doufám, že tyto obrázky někomu pomůžou!

Když se sazenička konopí poprvé objeví, může to vypadat, že kořeny jdou první

Někdy uvidíte něco co se zdá jako kořeny rostoucí z vašeho semínka, ale je to vlatně stonek. Stonek posune listy nahoru a současně si hlavní kořen proráží cestu dolů, aby podporoval celou rostlinku

Malá sazenička se začíná objevovat

Jakmile se sazenička objeví, budete schopni rozeznat listy (někdy může mít stále skořápku mezi prvními lístky, jako na obrázku výše).

Sazenička roztáhla své první listy, děložní listky stejně tak jako první opravdové listy

Děložní lístky (první, kulaté listy) se rozvinou, a poté začnou růst první regulérní listy. Tady je první pohled na tu stejnou sazeničku seshora. I když to může vypadat trošku podivně ze začátku, sazenička je naprosto v pořádku a odteď již poroste normálně.

Jiný pohled na sazeničku konopí

 

Klíčící Metoda 1: Startovací (RockWoolové) Kostky & Tablety (Doporučené)

Jednou z nejlepších metod pro klíčení je použití specificky vyrobených startovacích kostek nebo sadbovacích tablet. Tyto tablety/kostky dělají klíčení konopí jednodušší. Jednoduše umístíte semeno do kostky nebo tablety, přidáte vodu jak je doporučeno a sazenička má automaticky perfektní podmínky pro klíčení.

Každá kostka nebo má už v sobě dírku speciálně pro umístění semínka. Jen semínko zastrčíte to této vytvořené díry a posunete lehce dovnitř vašimi prsty. Nebojte, tuto část nemůžete pokazit :) Pokud bude semínko uvnitř, tak by to mělo být dobré.

Toto je jedna z nejjednodušších metod pro klíčení, která nenechává prostor pro chybování. Semena konopí nebo klony mohou být drahé, a někdy máme genetiku, kterou si nemůžeme dovolit tratit. Pokud je to ten případ, nakličte vaše semínko s jednou z následujících doporučených metod abyste zajistili až 100% úspěšnost klíčení.

(Kde seženu semínka konopí?)

Která Sadbovací Kostka Funguje Nejlépe pro Klíčení Konopí?

Rapid Rootery (Vysoce Doporučené Pro Všechny Sestavení)

S Rapid Rootery je jednoduché pracovat, prostě zastrčíte semínko konopí do Rapid Rooteru (špičatější stranou dolů), necháte semínko v teple a lehce ve vlhku a necháte Rapid Rooter provést jeho kouzlo. 

Klíčky a kořeny se objeví jen v pár dnech.

Rapid rooter sadbovací kostky se hodí pro všechny pěstební metody, včetně hydroponie, kokosu a půdy. Fungují ve všech sestavách a jsou dodávány od General Hydroponics, , důvěryhodné firmy (tu stejnou používá NASA) a je známá pro svoji kvalitu a stálost svých produktů.

Vysoce doporučuji použití Rapid Rooterů než jakékoliv jiné sadbovací kostky. Jsou méně náchylné na problémy a fungují skvěle pro jakékoliv pěstební médium (včetně hydroponních systémů).

Výhody Rapid Rooteru

 • Jednoduché na Použití - Nemůžete to Pokazit

 • Žádná Příprava nebo Chystání - Otevřete Balení a Jedete

 • Jeden z Nejlepších Klíčících Poměrů ze Všech Metod

Nevýhody Rapid Rooteru

 • Můžete koupit jen 50+ při pořízení (General Hydroponics v současnosti nenabízí méně kostek v jednom balení)

 • Po otevření balení máte asi jen týden nebo dva než vyschnou, takže pokud klíčíte jen jedno nebo dvě semínka, skončíte u vyhazování většiny kostek pryč.

Existuje pár rozdílných balení Rapid Rooterů, což může být zavádějící pokud si nejste jistí tím co potřebujete. 3 rozdílné metody pro Rapid Rootery jsou uvedené zde...

 

Balení Rapid Rooterů 

Tyto jsou kulaté naspodu namísto aby byly ve tvaru kostky, což znamená, že nemohou být postaveny samy o sobě. Tyto se nejvíce hodí do hydroponních sestavení, kde mohou být Rapid Rootery umístěny přímo na jejich finální místo. Ve našem hydroponním sestavení máme téměř 100% úspěšnost klíčení při použití Rapid Rooterů, lepší než jakákoliv jiná sadbovací kostka kterou jsem zkusila.

Rapid Rootery jsou dostupné přes AmazonRapid Rootery jsou dostupné přes Amazon

 • Kulaté naspodu (nebudou stát samy o sobě bez podpory) pokud nezplacatíte dno, jako to udělal tento pěstitel (obrázek)

 • Skvělé pro umístění na jejich finální pozici (hydro, půda, kokos, atd) 

 • Získáte 50 Rapid Rooterů

 

Rapid Rootery Mat

Tento druh Rapid Rooterů je jako matrace (obvykle 98) Rapid Rooterů. Všechny jsou individuální Rapid Rootery, které jsou rozkouskované a mají dírku pro semínko, ale musí být vždy uřiznuty nebo odtrhnuty od zbytku matrace. Narozdíl od Rapid Rooteru, které je jednotlivě v balení, tyto tvoří kostky, a jsou ploché naspod, takže dobře stojí samostatně. To je činí skvělé pro klíčení v mělkém bazénku s vodou, kde kostky musí být aby mohly stát samy o sobě.

Matrace s Rapid Rootery je dostupná na Amazonu

 • Jednoduše odtrhnete kostky od matrace (už jsou rozdílkované s vyříznutou dírkou)

 • Mají tvar kostek s plochou spodní stranou, takže budou jednoduše stát samostatně

 • Dobré pro pozdější transport sazeniček někam jinam

 • Získáte 98 Rapid Rooterů současně

 

Podnos Rapid Rooterů

Tento podnos s Rapid Rootery je perfektní pro semena nebo klony. Dovolí mladým rostlinám být na podnoži s vodou dokud jejich kořeny nebudou správně zformovány a rostlinky připraveny na další transport. Standartní velikost podnostu se hodí nejvíce do zvlhčovacích parníčků. Můžete doplnit Rapid Rootery z balení nebo matrace.

Jak můžete vidět z obrázků níže, podnos s Rapid Rootery je dodáván plně naložen. Jakmile otevřete balení, uvidíte 50 Rapid Rooterů v podnoži. Místo pro každý Rapid Rooter má díru vespod, takže voda ve vaně se nedostane nahoru. Vrchní čast se dodává zvlášť od spodu.

Prostě jen přidáte semena a nalijete nějakou vodu do Podnože, Rapid Rootery se o vše ostatní postarají za vás.

 

 • Perfektní pro klonování nebo započnutí se semeny v malém parníčku (pařeništi) (standartní 25-50 cm pařeniště jako tento - 20 cm na výšku doporučovaný pro klony nebo sazenice konopí)

 • Jednoduché přenést na nové místo

 • Jen přidejte vodu a semínka, to je ono!

 • Celá podnož může být znovu naplněna jakýmkoliv typem Rapid Rooterů (z balíčku nebo matrace)

 • Přichází s 50x Rapid Rootery, připravené pro start

Skočte dolů na sekci Jak se Starat o Sazeničky Konopí - Několik Prvních Týdnů

 

Rockwoolové Kostky (Nejsou Doporučeny)

Jsou to často hydroponní pěstitelé, kteří používají RockWoolové kostky, protože mohou být jednoduše umístěny do hydroponických systémů, zadrží hodně vlhkosti, a jsou odolné na plíseň. Rockwool je levný a jednoduše k sehnání. Je dodáván v konvenčních kostkách. Ale má nějaké zásadní nedostatky...

Výhody Rockwoolu

 • Levný & Jednoduše k Nalezení

 • Inertní Médium (bez jakýchkoliv živin, vhodné pro hydroponické pěstitele)

Nevýhody of Rockwool

 • Špatné pro prostředí (nepřírodní materiál, který se nerokládá)

 • Špatný pro vaše zdraví (především pro plíce) - mějte rukavice a zakryjte vaše ústa/oči když manipulujete s rockwoolem

 • Má pH, které je příliš vysoké pro konopí, takže musí být důkladně opláchnutý a ošetřený

 • Špatný poměr úspěšného naklíčení a řízkování

 • Obtížnější pro nové pěstitele

Rockwoold cubesBližší pohled na rockwool

Rockwoolové kostky jsou špatné pro okolní prostředí

Rockwool není přirozeným materiálem - je vytvořený zahříváním kamene a křídy 1.600°C a pak je vehnán vzduch skrze mix pro vytvoření vláken kamenovitého materiálu

Nerozkládá se přirozeně, tudíž tak jak byl vyroben tak zůstane v podstatě navždycky, zaplňujíce krajiny bez rozložení po možná tisíce let.

Rockwool kostky mohou být špatné pro vaše zdraví

Rockwool je prašný a musí být propláchnut před použitím.  Malé kousíčky rockwoolu a prachu se mohou lehce dostat do vašich očí, kůže a plic. Malé částečky vláken se mohou zachytit ve vašich plicích pokud vdechnete rockwoolový prach a není známo zda se vůbec dostanou někdy znovu ven.

Chraňte se! Vždy používejte masku, brýle a rukavice když pracujete s rockwoolem.

Rockwoolové kostky mají vysoké pH pokud nejsou ošetřeny

Nové rockwoolové kostky mají vysoké pH - příliš vysoké pro zdravé semínko konopí nebo pro klíčení. Tudíž je důležité důkladně propláchnout rockwoolovou kostkou pH upravenou vodou, pak jej namočit do pH upravené vody přes noc před použitím. Protože rockwool udrží hodně vody, po namočení by měl být ponechán několik dní než se trošku vysuší pro vysazení semen nebo zakořenění řízků.

Rockwoolové kostky nemají nejlepší poměr klíčení

Rockwool může být obtížný pro klíčení semen konopí, takže většině začátečníků nedoporučuji nechat klíčit jejich semena jinou metodou než v Rapid Rooterech (uvedených výše) což může být také využito pro hydroponní aplikaci a je méně náchylné na problémy při klíčení.

Mnoho pěstitelů umístilo semínka do rockwoolových kostek, jen aby čekali týdny a sazenička se nikdy neobjevila.

Někteří pěstitelé, zdá se, nemají žádné problémy, ale mnoho trpí na špatnou klíčivost. Dokonce některé semenné banky nedávají záruku na klíčení pokud pěstitel použije rockwool, protože je notoricky známý pro svoji špatnou klíčivost.

Zjistěte více o výhodách a nevýhodách rockwoolu

Pokud používáte rockwool, doporučuji vám nechat naklíčit semena za použití jiné metody jako metodou papírových ubrousků, a pak přesadit vaše semínka do rockwoolových kostek poté co se objeví kořínky.

I když jsme dodržovali nejlepší postupy, neměli jsme dobré poměry klíčení s rockwoolovými kostkami, a je běžné pro nové sazeničky, že to nedají. Když jsme používali rockwool (předtím než jsem změnili na Rapid Rootery), obvykle jsme ztratili přinejmenším 1 semínko z balení 6 nebo 8.

Měli jsme trable při zakořeňování klonů v rockwoolu. Rockwoolové kostky prostě neudrží dostatek vzduchu, aby poskytly kyslík kořenům a zadržují příliš vody, takže jsou často neprostupné. Protože rockwool zadrží hodně vody, má sklony "utopit" semínka

Důrazně doporučuji použití Rapid Rooterů pro hydroponní aplikaci (nebo jakýkoliv jiný pěstební systém), protože jsou mnohem více přátelské a mají mnohem lepší poměr klíčení.

 

Jiffy Tablety (Doporučené pro Půdu nebo Kokos)

Jiffy Tablety jsou používány podobným způsobem jako rockwoolové kostky, i když tyto mají mnohem lepší poměr naklíčení. Jiffy Tablety se nehodí do většiny hydroponních systémů, kde kořeny prorůstají dolů přímo do vody, ale Jiffy Tablety mohou být přímo přemístěny do půdy nebo kokosu.

Výhody Jiffy Tablet

Nevýhody Jiffy Tablet

 • Nehodí se do hydroponních systémů

 • Musí být namočeny, aby se nacucly na plnou velikost pře použitím

Jak je Použít: Namočte Jiffy Tablety do teplé vody, což je nafoukne tak jako na pbrázku níže.

Let the Jiffy pellets soak in warm water until they expand

Jakmile se kompresované Jiffy Tablety rozšíří v teplé vodě, jemně vymáčkněte přebytečnou vodu z každé a máte je nachystané. Postupujte stejně jako u Rapid Rooteru.

Skočte níže na sekci Jak se Starat o Mladé Sazenice Konopí - Několik Prvních Týdnů

 

Klíčící Metoda 2: Zasaďte semena konopí přímo do pěstebního média

Někdy je cesta přírody tou nejjednodušší cestou. V přírodě, sazenice konopí naklíčí přímo v zemi, a objeví se jakmile začne zakořeňovat hlavní kořínek.

Jako pěstitel, můžete také zasadit vaše semena přímo do koncového pěstebního média. To funguje u všech pěstebních médií, i když některá mohou být obtížnější než jiná.

Jednou z největších výhod sázení semen přímo do pěstebního média je to, že se nemusíte bát nějakého šoku u sazeničky během přenášení/přesazování. Protože vaše semeno bude už v jeho koncovém místě, vaše sazenička se začne okamžitě přizpůsobovat prostředí. Pokaždé když přesazujete naklíčené semínko, může to způsobovat stres s tím jak se mladá rostlinka musí přizpůsobit novému prostředí.

 • Půda - Zasaďte asi po kloub hluboko (1.3 cm - 2.5 cm) do vlhké, ale ne příliš mokré půdy. Použijte světlo nebo zahřívací podložku pro udržení teploty. Toto je jednou z nejjednodušších metod klíčení konopí pro začátečníky.

 • Kokos nebo jiná bezpůdní média - Zasaďte podobným způsobem jako do půdy

Skočte dolů na sekci Jak se Starat o Mladé Sazeničky Konopí - Prvních Několik Týdnů

 

Klíčící Metoda 3: Klíčící Stanice

Jednou z možností pro pěstitele je použít pomůcku, která je speciálně vytvořená pro optimální podmínky jako je tato klíčící stanice s vyhřívanou podložkou.

Můžete si vytvořit svoji DIY klíčící stanici doma, tím že položíte plastovou stříšku na vyhřívanou podložku.

Výhodou profesionálně vyrobených klíčících stanic je to, že fungují správně a jsou levné.

Rapid Rooters are available on AmazonKdyž pěstitelé začnou klíčít svoje semínka v klíčící stanici, semena bývají umístěna do sadbovacích kostek.

Jednou z výhod zasazení semínek do sadbovacích kostek je, že naklíčené sazenice mohou být jednoduše přeneseny do jejich dalšího místa v pěstebním médiu nebo nádobě.

Doporučuji Rapid Rootery protože ty fungují skvěle pro semínka konopí a mohou být následně použity v jakémkoliv pěstebním médiu včetně hydroponie, půdy, kokosu. Další sadbovací kostky zahrnují Jiffy Tablety, a Rockwoolové kostky.

Přejděte zpátky na sekci ohledně různých druhů sadbovacích kostek

Jakmile vaše semena naklíčí, udělejte malé díry do vašeho pěstebního média a umístěte celé pelety/kostky dovnitř. Ujistěte se, že pěstební médium je vlhké, ale ne mokré, asi jako vaše peletky nebo kostky. Kořeny si najdou cestu spodem kostky a přímo do vašeho pěstebního média.

Skočte dolů na sekci Jak se Starat o Sazeničky Konopí - Prních několik Týdnů

 

Klíčící Metoda 4: Namočte Semínka Konopí do Vody Přes Noc

Place seeds in a glass (or in this case shot glass) of plain warm waterJiná metoda klíčení semen konopí je namočit je přes noc to lehce teplé vody, obvykle do sklenice.

Tato metoda je obzvlášť účinná pro semena, která mají extra tvrdou skořápku, nebo semena, která jsou starší (více než několik let).

Teplejší voda může pomoci "probudit" starší semínka.

Nejzdravější semena budou plavat a pak se eventuélně potopí na dno sklenice.

Pokud jsou namočeny do čisté sklenice, uvidíte jak začnou objevovat bílé kořínky skrze skořápku.

Soaked marijuana seeds sprout new white taproots

Některým semenům trvá klíčení déle než ostatním. Především starší semena mají větší práci s tím dostat se skrze skořápku. Ovšem, pokud jsou semena namáčena na příliš dlouho aniž by naklíčily, mohou se utopit.

Tudíž, nenechávejte semena plavat ve vodě déle než na 24-32 hodin.

Po 24 hodinách, doporučuji umístit nenaklíčená semena na teplé vlhké místo, kde dokončí své klíčení.

Skočte dolů na sekci jak zasadit vaše naklíčená semena

 

Klíčící Metoda 5: Papírový Ubrousek

Jednou z cest jak naklíčit semena je namokřením papírového ubrousku a umístěním semen do něj, potom nechejte ubrousek na teplém místě.

Pokud klíčíte semena v papírovém ubrousku, je tu risk poškození hlavního kořene (ten malý bílý kořínek vyrůstající z vašich semínek) když budete přemísťovat naklíčená semena, buďte opatrní když kontrolujete zda semínko naklíčilo.

Je tu také možnost, že se ubrousek vysuší, což by vaše nová semena mohlo zabít, takže jej doporučuji umístit mezi dvě misky.

Paper Towel Method - Germinate Marijuana Seeds Demonstration
Obrázek výše je ze sekce Skryté Pěstování v Taháku.

Kontrolujte klíčící semínka každých 12 hodin (ujistěte se, že nenarušujete kořeny) a zasaďte všechna naklíčená semena co nejdříve.

 

Jak Zasadit Vaše Naklíčená Semena Konopí

Poté co uvidíte, že vaše semínka naklíčila, můžete je hned zasadit.

Nechcete se dotknout malého bílého kořínku prsty, tak buď opatrně přesuňte semínko, nebo použijte pinzetu. Pokud se dotknete nebo zlomíte kořínek, sazenička může spořád přežít, ale jakékoliv poškození kořenu definitvně zpomalí růst v začátcích.

Kořenem dolů! Zasaďte semena tak, aby bílý kořen směřoval dolů, asi po kloub hluboko.

Vrch semínka by měl být pod povrchem vašeho pěstebního média.

Může trvat několik hodin až několik dnů, než se mladá sazenička objeví z půdy nebo pěstebního média. Pokud se vaše sazenička neobjeví a nevyraší z půdy během 10 dní po umístění kořenem dolů, pak pravděpodobně zemřela. Je mi líto. I s nejlepším postupem a nejlepšími semeny, občas semínko ztratíte.

Během těchto 10 dní si povšimnete, že některá semínka klíčí hned a jiným to trvá o něco déle. Množství potřebného času nemá co dočinění s tím jak zdravá bude vaše rostlina z dlouhodobého hlediska. Obvykle to má spíše co dělat s umístěním vašeho semínka a tím kam zakoření.

Zabraňte světlu aby svítilo na kořeny! Světlo může být nebezpečné pro mladé kořeny rostliny. Ve skutečnosti vaše sazenička nedokáže použít světlo dokud se nevyvine první pár listů - zvaných děložní. Do té doby berou energii zevnitř v podstatě z energie a živin obsažených uvnitř v semeni.

Předtím než budou mít sazeničky své první listy, budete chtít použít světlo jen jako zdroj tepla pro zahřátí prostředí. Světlo nijak nepomůže mladým sazeničkám růst rychleji dokud nevytvoří první pár listů.

Pokud budete přenášet vaše sazeničky znovu, vyhněte se přenášení dokud nebudou mít alespoň několik listů - pater. Někteří pěstitelé zasadí sazenice do pěstebního média nebo samostatného kelímku nebo rašelinového květináče, takže pak můžou vyhodit kelímek pro jednodušší přenos.

Pokud bude se sazeničkou hodně hýbat, bude ji to stresovat a potenciálně to může zpomalit její růst. Příliš mnoho stresu ji může dokonce zabít. Takže zkuste přenos naplánovat už od začátku, tak abyste se sazeničkou museli hýbat co nejméně. Jakmile jsou větší, tak jsou mnohem více odolné a vydrží více stresu v prostředí.

Tady jsou některé obrázky aby jste získali představu co v průběhu času očekávat

Naklíčená semena zasazenádo Hydrofarm Tablet a umístěna do půdy

Semena začínají klíčit

Pokud chcete, můžete umístit lahve nahoru pro udržení vlhkosti (jako levná skleník nebo parník).

Ultra levné pařeniště :)

Je tu stálých 30 stupňů, nemám představu o vlhkosti ve sklenicích.

Seedlings under my T5 Grow Light
Sazeničky konopí pod T5 Pěstebními Světly

Den 7 od semena - Podívejte se na celé album od im4potato tady: http://imgur.com/a/PsJfT

Den 7 - Sazeničky konopí - Auto Northern Lights

 

Prvních Několik Týdnů Vaší Sazeničky

Během prvních několika týdnů života vaší rostliny konopí musíte být obezřetní.

Sazeničky konopí, především semena některých z těch nejpotentnějších odrůd, bývají lehce choulostivá.

Sazeničky určitě neustojí plná pěstební světla nebo živiny. Potřebují mít vlhké prostředí, ale mohou být také snadno utopeny nebo přelity.

Pokud sázíte do hlíny, začněte s vyváženou hlínou v květináči, která nebude obsahovat extra živiny. Doporučuji Happy Frog květináčový substrát půdní mix pro vaše sazeničky konopí, ale jakákoliv obyčejná zemina z vašeho zahradnictví bude dobrá. Nikdy nepoužívejte Miracle-Gro zeminu nebo jakoukoliv péůdu, která má "časově-uvolňované" živiny v sobě. Poté co vaše rostliny vytvoří  svých několik prvních listů, můžete ji přenést do silnějšího namíchaného mixu obsahující vyšší podíl živin jako Fox Farms Ocean Forest soil, nebo můžete začít podávat  konopné živiny pro půdu. Nechcete používat tyto živiny? Naučte se jak namíchat vaši vlastní super půdu, která má všechny živiny, které konopí bude potřebovat! 

Pokud budete sázet do kokosu, nebo bezpůdního média, nebo hydroponie, přidejte jen živiny pro konopí v síle pro sazeničky, nebo 1/4 regurélní síly, dokud vaše rostliny nevytvoří první listy. Poté se můžete pomalu propracovat nahoru až k plnému dávkování.

Zjistěte více o živinách pro konopí

S vaší sazeničkou konopí, méně je více.

Budete se snažit dát vašim mladým rostlinám jen velmi malou dávku živin ze začátku. Ovšem, i s malými sazeničkami konopí, pH vaší vody a pěstebního média je důležité. Někteří pěstitelé mají štěstí a mají vodu se správným pH, ale pokud si všímáte nedostatků a problémů u vašich sazenic, určitě věnujte čas správnému pH v kořenech konopí a jak ovlivňuje celkové zdraví rostliny.

Pokud plánujete dát své sazenice pod vysoce intenzivní pěstební světla (jako jsou HPS sodík nebo MH pěstní světla), můžete chtít začít spíše s méně intenzivním flourescenčním osvětlením nebo kompaktními  fluorescenčními žárovkami (CFLs). Nebo jednoduše mít vaše vysoce-intenzivní osvětlení o několik desítek cm dále ze začátku, a pomalu světla přibližovat jak budou vaše sazeničky starší

CFLs can make great grow lights for small, stealthy growsCFL žárovky (zakroucené/spirálové žárovky jako na obrázku vpravo) jsou skvělým zdrojem světla pro vaše konopné sazeničky

 • CFL dodávají správný druh světla pro sazenice

 • CFL jsou extrémně levné na nákup

 • CFL jsou nenáročné na účet pro elektřinul

 • CFL se dají sehnat téměř všude, ve vašem místním obchodě s nářadím, supermarketu, obchodním domě nebo online

Mějte vaše CFL úsporky nebo fluorescenční světla asi 15 cm od vašich rostlin. Dejte ruku tam kde jsou listy, abyste se ujistili, že tam není příliš teplo. Pokud je to teplé pro vás asi po 10 vteřinách, pak je to příliš horké i pro vaše rostliny.

Jakmile vaše sazeničky vytvoří první dva páry listů, pak je můžete přisunout tak blízko asi na 6 cm pokud světla nejsou příliš horká.

Pamatujte: pokud se pěstební světla zdají horká vaší ruce asi po 10 vteřinách, pak je to příliš horké i pro vaše sazeničky

Ujistěte se, že budete hlídat vaše sazeničky dost často, abyste si byli jistí, že neprorůstají příliš blízko k vašim pěstebním světlům a nepopálí se. Sazeničky mohou růst rychle, a mnoho pěstitelů může být překvapeno jak rostlinky vyrostly až ke světlům přes noc.

Pokud nové sazenice vykazují známky stresu, zkuste přesunout světla o něco dál a zjistíte jestli to pomohlo.

Jakmile budou sazeničky asi 14 dní staré, jsou připraveny aby jste se k nim chovali jako by byly ve vegetační fázi.

Tento Časový Rozvrh Vám Ukáže Co Očekávat

Sazenice
Tdva spodní děložní lístky, pak dva "opravdové" (střapaté) jednoprstové listy

A cannabis seedling growing its first few sets of leaves

Dále se rozmnoží tyto jednoprstové listy, a další pár je obvykle tříprstý

Seedling on one side showing single-finger leaves, and left side shows the next set with 3 fingers per leaf

Dále, rostlina konopí začne tvořit 5-prsté listy

Young cannabis plant with 5-finger leaves

Konečně, většina rostlin se zastaví na 7-prstých listech

Cannabis plant showing 7-finger leaves, and even a few 9-finger leaves

Pokud se podíváte na vrcholek rostliny, můžete vidět, že některé novější listy má 9 prsté. Je to normální a některé takové variace vyrůstají - některé rostliny vytvoří listy s 11 nebo dokonce 13 prsty. Ale horní obrázek vám dá představu co asi čekat.

Jakmile vaše sazenice bude asi 14 dnů stará, je připravena aby se s ní zacházelo jako ve vegetační fázi.

Ujistěte se, že se dozvíte o technikách trénování rostliny abyste co nejlépe využili většinu času ve vegetativní fázi!

 

Jakou Velikost Květináče Mám Použít?

Small healthy cannabis seedlingKdyž pěstujete rostliny konopí v květináčích, musíte vybrat nějaký květináč.

Obecné pravidlo je mít asi 8 litrů na 30 cm výšky. To není perfektní, protože rostliny často rostou zozdílně, ale je to dobré pravidlo.

Pokud jste na pochybách, pořiďte větší koncový květinách raději než nějaký menší. Rostliny, které mají zaseknuté a zamotané kořeny na dně kvůli příliš malému květináči porostou pomaleji a budou náchylné k problémům. Není dobré pak přenášet rostlinu během fáze kvetení/tvoření palic, takže budete chtít mít rostlinu v jejím koncovém květináči asi 2 týdny předtím než začne kvetení/tvorba palic. Jak nechám svoji rostlinu kvést?

Koncová Velikost Nádoby/Květináče Pro Požadovanou Výšku Rostliny - Obecně

30cm ~ 4-8 litrový květináč

60cm ~ 8-16 litrový květináč

90cm ~ 12-24 litrový květináč

120cm ~ 16-32 litrový květináč

150cm ~ 20-40 litrový květináč

Ale jaká velikost květináče pro sazenice?

Pro nejrychlejší růst, je lepší mít klony nebo sazenice ve velmi malých nádobách, jako jsou kelímky.

Pro nové sazenice a klony, použijte malé nádoby pokud možno

Day 7 - Marijuana seedlings - Auto Northern Lights strain

A disposable solo cup is the perfect environment for a new cannabis seedling or cloneDůvod proč chcete začít v malých nádobách/květináčích je, že mladá rostlina konopí žíje z kyslíku. Kořeny rosliny konopí "dýchají" kyslík, stejně jako my dýcháme vzduch, a je důležité, aby mladé rostliny měli spoustu kyslíku, takže rostlina bude moci růst rychle.

Ovšem, mladé rostliny nepijí mnoho vody. Pokud budete zalévat sazenice nebo klony ve velmi velkých květináčích, využijí všechen kyslík velmi rychle, a tak velký květináč bude zabraňovat vysušení pěstebního média.

Velká rostlina bude pít všechnu vodu rychle, ale u sazenice vpodstatě čekáte na to, až se pěstební médium vysuší samo. Když čekáte až se květináč vysuší, kořeny vaší rostliny sedí v mokrém prostředí a nedostávají dostatek kyslíku, což zpomaluje celkově růst.

Vyřízněte díry do spodu vašeho kelímku, tak že voda bude moci snadno odtékat!

Zasazením mladých semen do malého květináče s dírami vespod se pěstební médium vysuší mnohem rychleji, což vám dovolí častější zalévání. Mladá rostlina konopí dostane dostatek kyslíku a vody.

Alternativna ke Kelímku: Začněte rostliny v sadbovací kostce

Pokud nechcete přesouvat vaše mladé rostliny, můžete s nimi začít v sadbovací kostce nebo tabletě a počkat dokud neuvidíte kořínky naspod.V tomto bodě budou připraveny pro přesazení do většího květináče.

Co se stane když zasadím semena nebo klony do většího květináče?

Vaše sazenice a klony určitě přežijí ve větším květináči, jen nebudou růst tak rychle několik dnů nebo týdnů, protože nebudou dostávat dost kyslíku.

S větším květináčem budete čekat déle mezi jednotlivými zálivkami a během toho času budou mít kořeny omezený přísun kyslíku.

Pokud jste zasadili mladé rostliny do většího květináče, zkuste jim dávat co nejméně vody při každém zalévání (dost aby to namočilo oblast v okolí kořínku sazenice) dokud rostlina nezesílí. Jakmile rostlina vytvoří několik prvních párů listů, měli byste začít zalévat konopí normálně dokud voda nebude odtíkat/prosakovat spodními otvory květináče.

Naučte se jak správně zalévat konopí

Jednou z výhod začnutí s mladými rostlinami ve větším květináčí je, že nemusíte přesouvat tak často do většího s tím jak rostlina vyroste.

 

Obecná Příručka pro Přesazování

Pokud začnete s rostlinami v malých květináčích, budete je potřebovat přesunout do větších tak, aby kořeny měli dost místa kam se přesunout.

Proces přesazování může udělat rostlině konopí šok, především pokud čekáte na přesazení delší čas. Způsob jak co nejméně šokovat vaši rostlinu, spočívá v přesazení poté co kořeny začínají plnit květináč (aby to pomohlo udržet pěstební médium pohromadět při přesazování) ale předtím než se kořeny začnou shromažďovat okolo krajů (rostlině se začnou smotávat kořeny na dně).

Pamatujte, je v pořádku zasadit mladé rostliny do vělkých květináčů už od začátku, jen víte, že porostou trošku pomaleji během prvního nebo dvou prvních týdnů.

Pokud chcete dosáhnout rychlejšího růstu při přesazování, je zde dobrá příručka jak zajistit přesazování ve správný čas, takže vaše rostliny nebudou nikdy stresovány a porostou jak rychle to jen bude možné.

Naučte se jak zalévat konopí správně

1.) Začnete se semeny nebo klonysadbovací tabletě/kostce nebo nakličovací stanici a počkejte dokud neuvidíte kořeny vylézat ze spodu (nebo přeskočte tento krok a zasaďte semena přímo do samotného kelímku).

Tento pěstitel možná čekal až příliš dlouho předtím než přesadil do většího květináče
(je dobré přesazovat jakmile uvidíte kořeny)

This grower waited too long before transplanting seedling to a bigger container

2.) Umístěte mladé rostliny do samostatných pohárů s dírami vespod abyste umožnili správný volný odtok vody.

Day 13 marijuana plants - Auto Northern Lights

A nechte je vytvořit prvních několik párů listů, jako toto...

This young cannabis plant is ready to transplant to a new container

Namísto abyste museli vyndávat celou rostlinu z kelímku při přesazování, je často jednodušší kelímek při přesazování rozříznout. To je jednou z výhod začnutí ve vyměnitelných pohárcích/květináčích/kelímcích - činí to přesazování jednoduché a bez-stresové.

3.) Přesaďte rostliny do 4, 8 nebo 12 litrových květináčů, jako tyto:

Cannabis plants were just transfered to 2 gallon containers

Rostliny jsou připraveny pro nový přesun znova když zdvojnásobí svoji výšku.

Měly by vypadat asi nějak takto...

Cannabis plants are ready to transfer again

4.) Přesaďte rostliny konopí do jejich koncového/posledního květináče! To je ono. Jste hotovi s přesazováním!

Nyní se potřebujete zabývat už jen péčí o vaše rostliny dokud nebudete připraveni začít s přepnutím do květu. Pamatujte, rostliny se obvykle zdvojnásobí (nebo ztrojnásobí) ve velikosti poté co začne fáce květu.

Jak přiměji své rostliny konopí ke kvetení?

Transplant cannabis plants into their final container

Tipy Pro Jednoduché & Bez-Stresové Přesazování

 • Přesuňte rostliny den poté co byly zalévány. To pomůže v tom aby pěstební médium zůstalu pohromadě (protože je vlhké/mokré), ale stále se dá vysunout snadno (protože není úplně mokré).

 • Je lepší přesazovat raději dříve než později, jen buďte opatrní abyste nepoškodili příliš kořeny vašich rostlin!

 • Ujistětete se, že rostliny budou v jejich finálních květináčích alespoň poslední 2 týdny předtím než je přepnete na květ, a vyhněte se jakémukoliv přesazování ve fázi kvetení/při tvoření palic (způsobuje to stres a může ovlivnit vaše koncové výnosy).

 • Můžete přeskočit určité kroky, pokud nechcete přesazovat tak často. Jen buďte opatrní ohledně přílišného zalévání vašich kytek. Jakmile rostliny začnou růst vydatně, nepotřebujete se nadále obávat přelévání.

 • Pokud vás přesazování děsí, je v pořádku mít jev jejich finálním květináči už od začátku, jen se vyhněte přelévání dokud rostlina neporoste vydatně a bude mít několik prvních párů listů. Můžete zvýšit množství dostupného kyslíku přidáním extra perlitu pro zředění půdy a zlepšením odvodu vody

Naučte se jak správně zalévat konopí

 


 

Jump to...

Teach me the basics of growing marijauna!

How long does it take from seed to harvest?

What nutrients should I use?

What grow lights are good for growing marijuana indoors?

 


 

 

Prohledejte PestujteJednoduse.cz

Vyberte Správnou Odrůdu & Požadované Lékařské Vlastnosti
Vyberte Správnou Odrůdu & Lékařské Vlastnosti

TOPlist