Tady jsteJak Ošetřovat Konopí - Návod Krok-Za-Krokem

Jak Ošetřovat Konopí - Návod Krok-Za-Krokem


od Nebula Haze

Nádherný nug Bílé Vdovy vyjmutý přímo z ošetřovácí nádobky pro zachycení snímkuČas sklizně!

Vaše palice jsou připraveny ke sklizni, ale tím vaše práce ještě nekončí.

(Kdy můžu sklidit?)

Předtím než použijete vaše čerstvě sklizené palice, musíte je připravit procesem známým jako ošetřování (pozn. zušlechťování, dozrávání, ale nikoli fermentace), což zahrnuje pomalé sušení vašich palic v kontrolovaném prostředí.

Pěstitelé ošetřují palice z mnoha důvodů. Pokud jste začali s dobrou genetikou a starali jste se důkladně o rostliny během jejich života, potom ošetřování je to, co činí rozdíl mezi "prostě dobrými" a palicemi zasluhujícími pohárové ocenění.

Velká část toho proč palice z lékařských výdejen nebo kanabis cupů často vypadají (a chutnají) tak speciálně je, protože byly expertně oštřeny. Lidé, kteří nikdy neměli možnost mít palice připravené tímto způsobem, jsou často překvapeni jemnou a příjemnou zkušeností s těmito ošetřenými palicemi.

Doplňkové Tipy & Triky pro perfetní Sušení/Ošetřování

 

Proč Pěstitelé Ošetřují Palice Po Sklizni?

Tady je seznam toho, co vám sušení a správné ošetření přidá...

 • Přemění zelený chlorofyl a dramaticky zlepší chuť palic

 • Zbaví palice nepříjemné chuti “čerstvého sena” nebo “posekané trávy”, který je běžný pro nově sklizené palice

 • Zvýrazní jemné chuti a unikátní vůni vaší odrůdy

 • Redukuje “drsnost” v palicích; je méně pravděpodobné, že začnete kašlat nebo budete mít bolení hlavy

 • Je daleko méně pravděpodobné, že palice budou způsobovat úzkost, střídající-honící se myšlenky nebo paranoiu

 • Redukuje to šanci na růst plísně na vašich palicích

 • Zdá se, že ošetřování zvyšuje potenciál! Čtěte dál...

Ve většině případů, správné ošetření změní subjektivní účinky palic. Je zde totiž něco, co se děje během pomalého procesu ošetřování, co mění přesnou skladbu kanabinoidů a terpenoidů. To mění to, jak na vás palice působí a jak se po nich cítíte.

Nevěříte? Zkuste kouřit palice vzaté přímo z rostliny a poté to porovnejte s těmi stejnými palicemi, které usušíte/ošetříte.

Hodně pěstitelů cítí, že sušení pomalu a následné ošetřování dělá palice silnější až do určité meze. Pěstitelé také tvrdí, že důkladně ošetřené palice je mnohem příjemnější kouřit, vaporizovat nebo zpracovat v jídle. To je pravděpodobně díky tomu, jak se kanabionidy a terpenoidy mění behem procesu ošetřování.

Takže nyní vás může zajímat...

 • Jak usušíte palice pomalu?

 • Jak zjistíte jak dlouho máte své palice sušit?

 • Jak ošetříte své palice perfektně pokaždé, aniž byste pochybili?

Dostaňte odpovědi přímo tady!

Poznámka: Tento článek pokrývá vyzkoušené a pravdivé kroky pro tradiční ošetřování. Toto je nejpoužívanější a nejprozkoumanější způsob ošetřování palic. Ovšem, jsou další možnosti a metody zahrnující např. vodní ošetřování.

Ošetřování Konopí: Rejstřík

Ošetřování začíná tak brzy jak jen useknete vaši rostlinu.

Důležitý proces ošetřování začíná během prvních pár dní, hned jak začínáte sušit své palice. Během této úvodní fáze sušení, hlavním cílem je nechat palice usušit relativně pomalu (obvykle 4-10 dní) zatímco ochraňujete palice před plísní.

Pomalý proces sušení (společně s chytrými praktikami ošetřování) vám dá nejlepší výsledek. Kdykoliv kdy “uspěcháte sušení” vašich čerstvě sklizených palic, ztrácíte mnoho výhod ošetřování. I když, i přesušené palice mohou být upraveny pomocí ošetřování.

Tady je přehled celého procesu. Zkrolujte níže pro kompletní instrukce...Jak ošetřit konopí - jednoduchý návod

Poznámka: Hned jakmile sklidíte vaši rostlinu, je důležité sušit vaše palice pomalu, během několika dnů až týden nebo více.

To je důvod proč palice sušené v sušičce, skrze suchý led nebo dokonce v mikrovlnce chutnají odporně, smrdí ještě hůře, a často vám způsobí migrénu nebo paranoiu. Když narychlo usušíte vaše palice, tak kompletně přeskakujete tu nějdůležitější část procesu ošetřování.

Jakmile jednou odstraníte všechnu vlhkost z palic, ošetřování se dramaticky zpomalí, nebo se může zastavit  úplně. Přesušené palice se ošetří, ale bude to trvat déle.

Hydratace Přesušených Palic

Pokud máte jen domácí náčiní, zkoušet znovu-hydratovat palice je riskantní a pravděpodobně ne příliš dobrý nápad. Re-hydratace zvyšuje risk plísně, především pokud používáte cokoliv organického, jako slupku pomeranče.

Boveda Humidipaks

Ovšem, existují specifické výrobky vytvořené pro konopí,  které mohou pomoci rehydratovat palice  a zredukovat křehké přesušené palice, především Boveda Humidipaks (62% verze), které mohou být umístěny do ošetřovacích nádob pro zvýšení vlhkosti zpět na 62%.

Pokud jste stále ještě v začátku procesu sušení, doporučuji vám odstranění Humidipaků jakmile budou palice znovuhydratovány. I když jsou Humidipaky dobré pro dlouhodobé skladování, někteří pěstitelé věří, že mohou brzdit proces sušení během několika prvních týdnů, nebo přinejmenším redukovat chuť a vůni vznikající při ošetřovacím procesu. Nebylo to prokázáno žádným způsobem, ale jen pro případ si myslím, že je dobré neumísťovat  Humidipaky do vašich nádob během prvních 4 týdnů ošetřování, vyjma případu nutnosti znovuhydratace vašich palic.

Nyní vás provedu skrze proces krok-za-krokem, takže budete moci provést profesionální ošetřování pokaždé, a to bez jakéhokoliv váhání.

Tato metoda pro vás bude fungovat i když právě začínáte a nikdy předtím jste palice neošetřovali. Aniž byste měli předchozí zkušenost s ošetřováním palic, toto vám ukáže jak zajistit, aby vaše palice byly hodny fajnšmekrovské kvality pokaždé.

Jak Perfektně Ošetřovat Vaše Konopí!

Co potřebujete:

 • Širokohrdlé skleněné nádoby - cca 1 litr velikosti

 • Sušící síť (ideálně) nebo provázek a kreativitu - Obvykle nedoporučuji používat sušící síť pokud není v prostoru vysoká vlhkost nebo spousta palic, které potřebujete usušit na malém prostoru (jinak sušící síť může usušit palice příliš rychle).

 • Vlhkoměr (optimálně) - mám ráda Caliber III Hygrometer protože se snadno vejde i do litrových skleněných nádob

 • Humidipaky (optimálně) - Boveda Medium 62% balíčky jsou levné a speciálně vytvořené pro skladování konopí, takže se nevysuší rychle nebo nezkřupatí

Širokohrdlé Skleněné Nádoby - Litrová Velikost

Sušicí sítě jsou Drying racks are a praktickým způsobem jak sušit vaše konopí s neobávat se přitom tolik o plíseň Caliber III Vlhkoměr se jednoduše vejde i do vašich litrových sklenic"Boveda 62" Humidipaky - vytvořené pro ošetřování a uchovávání konopí

Krok 1: Skliďte vaši rostlinu

Někteří pěstitelé uříznou rostlinu dole u země a zavěsí celou rostlinu vzhůru nohama k usušení. Jiní osekají větve a zavěsí je pro usušení. Někteří osekají jednotlivé palice a nechají je ležet nebo je dají na plátno nebo síťku.

Jak byste měli sklidit vaši rostlinu?

Pokud žijete ve velmi suché oblasti (relativní vlhkost je menší než 30%), potom chcete nechat palice na větvích, pokud možno, takže se palice usuší pomaleji.

Pokud žijete ve velmi vlhké oblasti (relativní vlhkost je větší než 60%), poté budete chtít oddělit co nejvíc palic z vašich rostlin jak jen to půjde, takže sušící proces urychlí.

Já osobně osekávám jednu větvičku po druhé podtupně. Tady je rostlina, která je v půli sklizně.

Čas Sklizně! Pokračujte v odstraňování částí rostliny dokud nebudou všechny části sklizeny

Krok 2: Ostříhejte pryč všechny listy

Předtím než začnete sušit vaše palice, je dobré ostříhat všechny překážející listy.

Úplně nakonec byste měli dát pryč všechny velké, větrovité listy, i když někteří pěstitelé ošmikávají i malé lístky vyrůstající na palicích.

To vylepší vzhled vašich palic, a dodá jemnější zkušenost při kouření. Příliš mnoho listí může činit palice hrubými při kouření.

Stříhání vašich palic - předtím a poté

Množství listů, které odstraníte, je otázkou osobní preference. Ovšem, jako při posledním kroku, budete jich chtít ponechat více pokud žijete ve velmi suché oblasti. A budete chtít ostříhat co jen půjde, pokud žijete v oblasti, která je velmi vlhká, abyste pomohli urychlit proces sušení a zabránili tak plísni.

Doporučuji ostříhat vaše palice zatímco na sobě budete mít vyměnitelné rukavice, pro zabránění zachycení lepkavého čarasu na vašich rukou.

Budete chtít zachránit ostříhané zbytky. Tyto extra listy nejsou dobré ke kouření sami o sobě, ale po usušení se dají zbytky použít na výrobu másla nebo jiných konopných extraktů.

Naučte se jak dělat extrakt z konopí

Krok 3: Začněte pozvolný proces sušení

Sušení palic konopí na provázkuJe mnoho způsobů jak sušit vaše palice konopí.

Zavěšení palic vzhůru nohama je označováno jako "běžný" způsob sušení. Můžete jít svou vlastní cestou a vymyslet svůj způsob jak zavěsit rostliny vzhůru nohama.

Můžete palice usušit zavěšením vzhůru nohama ze sušáku na prádlo, provázku, nebo téměř všeho, co vás napadne. Můžete dokonce zavěsit celou rostlinu vzhůru nohama. Osobně, upřednostňuji zavěsit vaše palice vzhůru nohama pro sušící proces.

Následující obrázky ukazují jak jsem usušila palice při mé první sklizni. Brala jsem náhodné větve a našla jsem způsob jak je uchytit na věšáku. Poté jsem je zavěsila ve skříni. Mé první palice byly na té menší straně, ale byla jsem tak pyšná :)

Nebula zavěšuje palice ze své první sklizně zpět v roce 2004

Samozřejmě, můžete sušit své palice mnoha různými způsoby.

Tyto mesh drying racks jsou skvělé pro sušení vašich nově sklizeých palicNěkteří pěstitelé umisťují jejich čerstvě sklizené palice na sušící pás, jako na obrázku vpravo.

Sušící pás vysuší vaše palice rychleji než většina jiných etod, protože jsou stonky odstraněny z palic (a stonek obsahuje trochu vody). Používání sušícího pásu je upřednostňovaný sušící způsob pokud žijete ve vlhké oblasti, kde by mohla být plíseň problémem, pokud sušíte hodně palic v relativně malém prostoru, nebo pokud máte obrovské větve nebo palice o které se opravdu bojíte, že by mohly chytnout plíseň.

Někteří pěstitelé suší jejich palice v papírových sáčcích nebo je klidně nechají jen tak povalovat okolo.

Pamatujte, pokud necháte ležet vaše palice na něčem plochém jako je stůl, může to vytvořit mokré stopy, a zanechá to také otisk na stranách vašich palic kterých se plochy dotýkaly.

Pokud vaše palice tvoří mokré stopy, budete je potřebovat otáčet každých několik hodin, takže se budou vysoušet více rovnoměrně. To je jedním z důvodů, proč upřednostňuji sušící pás nebo zavěšování palic.

Palice konopí zavěšené kvůli usušení po sklizniPokud se vám palice začnou zdát vlhké/mokré, nebo pokud žijete ve velmi vlhkém prostředí, bude dobré použít malý větrák pro vytvoření extra proudění vzduchu v prostoru kde sušíte, abyste zamezili přílišnému vlhnutí palic a tvorby plísně. Ovšem, buďte opatrní abyste neusušili palice příliš rychle s ventilátorem! Neměli byste jej použít pokud to není opravdu nezbytné, protože dokáže palice snadno přesušit. Přesušila jsem takto poslední sklizeň tak, že jsem přidala větráček, takže dávejte pozor při jeho použití!

Pro ty, kteří žijí v extrémně vlhkém prostředí, (kde je vysoká vlhkost a zamezuje tak sušení palic i při použití větráčku), existuje více zdrojů na konci tohoto článku o tom, jak vysušit vaše palice korektně. Zjistěte jak byl jeden pěstitel schopen usušit jeho palice i při 85-95% relativní vlhkosti v jeho prostředí.

Nejdůležitější aspekt při procesu sušení je sušit je pomalu, a při pomalém průběhu je určitě snadnější kontrolovat je pravidelně. Tak je neschovávejte vzadu v šatníku, tam kam je obtížné se dostat. Potřebujete být schopni kontrolovat vaše palice každý den, a čím častěji tím lépe (především pokud je to vaše první sklizeň, dokud nebudete vědět jak se palice suší ve vašem konkrétním prostředí).

Krok 4: Pokračujte v sušení dokud se vaše nezdají při dotyku suché navenek, a menší stonky se snadno lámou namísto ohýbání, obvykle 4-10 dní

Pokud jsou vaše palice suché dříve než za 4 dny, může to znamenat, že jste je vysušili příliš rychle, ale to je OK! Žijte pro poučení pro příště. I když byly palice přesušené, stále můžete mnoho získat z ošetřovacího procesu, ale palicím bude trvat déle než normálně, než budou "ošetřené."

Kdy zazátkovat palice ve sklenicích?

Vaše palice jsou připravené k umístění do sklenic když jsou vnější strany všech palic suché na dotek, ale ne křehké. Při sušícím procesu, kde byly palice ostraněny ze stonků, je důležité palice uzavřít do nádob ihned jakmile se jejich povrch zdá suchý na dotek, předtím než se vysuší celé palice.

Osobně se domnívám, že je nejjednoduší zjistit kdy palice uzavřít když sušíte palice zavěšené vzhůru nohama. V určitém bodě, některé z nejmenších stonků se zlomí, když se jej pokusíte ohnout, zatímco nejtlustší tlustší stonky mají ohebnost když se je snažíte zohnout vejpůl. To je perfektní čas pro stažení palic ze sušení a umístění do nádob. 

I když se palice zdají suché na dotyk zvenku, stále je v nich určitá vlhkost uprostřed, která způsobuje, že se stonky ohýbají, namísto aby se ulomily. 

To je ideální, protože můžete pomalu přenášet vlhkost od středu palic, což vám dovolí v pokračování ošetřovacího procesu.

Tak dlouho jak bude vnější strana vašich palic suchá na dotyk, je nepravděpodobné, že poroste plíseň. Plíseň se obecně objevuje na místech, kde se vnější strany palic zdají mokré na dotek.

Někteří pěstitelé zvolí odebrání vzorků z některých svých palic už v tomto momentě, ale buďte si vědomi toho, že vůně, chuť a potence nejsou zdaleka blízko optimálním hodnotám (zatím). Palice, které nebyly ošetřovány mají také poměrně dráždivý kouř a mohou nepříjemně poškádlit váš krk v tomto stádiu sušení. Ale nebojte, kvalita vašich palic se  zlepší s tím, jak je necháte dozrát (ošetřovat) a tím pomůžete zničit některé "špatné součásti", které ve vašich palicích nechcete.

Krok 5: Umístěte vaše palice do nádob

Od tohoto okamžiku je vaším cílem uchovat vaše palice v kontrolovaném prostředí. Chcete stabilizovat relativní vlhkost na hodnotě okolo 60-65% v uzavřeném prostředí nádob. To je to správné prostředí pro ošetřování vašich palic konopí k dokonalosti. Pokud jste tam palice umístili v okamžiku když se nejtenčí stonky lámaly , ale větší se stále ohýbaly, pak jsou šance na to, že vaše palice mají ideální vlhkost když jsou umístěné v nádobách vysoké.

Ale pro kohokoliv dalšího, zde je ukázáno jak umísťovat vaše palice v nádobách správným způsobem, pokaždé, bez jakéhokoliv váhání z vaší strany.

Wide-mouthed mason jars are perfect for curing marijuana budsIdeální nádoby pro uchování a ošetřování palic jsou širokohrdlé skleněné nádoby. Ty mohou být snadno k zakoupení ve velkých obchodech s domácími potřebami, řemeslných obchodech, online, a supermarketech. S tím jak se pěstování konopí stává více populární, objevují se tyto nádoby ve více a více obchodech. 

Chcete sklenice, které udrží 1 quart - 1 litr (pozn. "Quart jars" neboli česky zavařovací sklenice 0.7l). Do Každé z těchto sklenic se vejde množství okolo 0.75-1.25 ounces 20-40 gramů palic, ale může to být více nebo méně v závislosti na skladbě vašich palic).

Litrové skleněné nádoby se ukázaly jako jedny z nejlepších velikostí pro správné ošetřování. Větší nádoby jsou pak náchylnější na výskyt plísně - Zjistila jsem si to na vastní kůži :( Jiné nádoby netěsní tím správným způsobem, a palice obvykle neprojdou správně ošetřovacím procesem. Například, ten typ nádob, který má na zátce neošetří palice tím správným způsobem. Vždy používám litrové mason jars, a uvidíte, že většina pěstitelů to dělá stejně.

Potřebujete naplnit každou sklenici z 75-85% palicemi, takže nahoře stále zbývá trocha vzduchu. Pokud sklenici protřepete, chcete aby se palice mohly pohybovat v nádobě. 

Palice konopí ošetřující se ve skleněných zavařovačkách

Pokud se vaše palice lepí na sebe v chomáčích když se snažíte sklenici protřepat, znamená to, že mají stále příliš mnoho vlhkosti a je třeba je ještě více usušit. Stejně jako když jsou palice příliš suché, i když jsou palice příliš mokré tak to zpomalí ošetřovací proces, ale může to být ještě horší, protože se může objevit plíseň. Nikdy nenechte palice v nádobách pokud se vám zdají mokré, nebo dokonce mokré na dotyk zvenčí!

Pokud si všimnete, že nějaké palice jsou mokré nebo vlhké, tak je prozatím neukládejte do nádob! Dovolte těmto palicím pokračovat v pomalém sušení dokud se nebudou zdát suché zvnějšku, předtím než je umístíte do nádob.

 

Krok 6: Ošetřování (prvních pár týdnů): Otevírejte všechny nádoby pravidelně pro kontrolu a výměnu při odventilovávání palic

Během několika prvních dní je budete možná chtít kontrolovat ještě častěji než jednou denně, především pokud se obáváte plísně nebo přílišné vlhkosti.

Je důležité, abyste kontrolovali vaše palice alespoň každých 24 hodin během počáteční fáze, jak je popsáno níže. V přídavku ke kontrolování vašich palic je také důležité otevřít nádoby alespoň jednou denně, protože palice potřebují čerstvý vzduch jako součást ošetřovacího procesu.

Pro nedočkavé, je to také příležitost jak “vyzkoušet” vaše nové palice a zkusit jak se zlepšují během procesu ošetřování :)

Jak už bylo zmíněno, trik ke skvělému ošetřování konopí je kontrola vlhkosti prostředí. V ideálním případě, budete chtít udržet vaše palice uskladněné v uzavřené nádobě s 60-65% relativní vlhkostí. To je právě ideální úroveň vlhkosti pro udržení a nejrychlejší získání výhod procesu ošetřování.

Abyste byli schopni zjistit vaše hodnoty současné vlhkosti (takže si budete jisti, že je perfektní pokaždé), budete možná chtít investovat do věcičky zvané hygrometr/vlhkoměr.

Mám ráda Caliber III hygrometer, který je dostatečně malý, aby padl do ošetřovacích nádob a dá se sehnat levně na internetu. Hygrometr/vlhkoměr je více luxusem než nutností, i když vám pomůže s mnoha pochybnostmi.

Jak můžete vidět na následujícím obrázku, the Caliber III hygrometr zobrazuje jak teplotu tak relativní vlhkost pro každou ošetřovací nádobu. (klikněte pro zvětšení)

Ošetřování palic s Hygrometrem III hydrometers

Použijte vlhkoměr pro ošetřovací proces konopí pro zjištění přesných výsledků, protože vám to dovolí určit, kde se přesně nacházíte při procesu ošetřování a pomůže identifikovat případné problémy s vlhkostí ještě než nastanou a nějak ovlivní vaše palice. I když máte jen jeden, můžete měnit jeho umístění mezi sklenicemi každý den, abyste získali představu o RH (relativní vlhkosti) ve vašich sklenicích.

Palice potřebují určité množství času “pro vypocení” ve sklenici předtím, než získáte konkrétní údaje o tom kolik vlhkosti je ve sklenicích. Někdy jsou palice, které se zdají suché na dotek při vkládání mokré během několika málo hodin když je kontrolujete později. To se stane, protože vlhkost, která by obsažena uvnitř, se rozšíří ven do zbytku palice, a znamená to, že palice je třeba vysušit více.

Vlhkoměr vám dovolí měřit relativní vlhkost ve vašich nádobách nejvíce přesně, ale já jsem byla schopna tento proces podstupovat po několik let bez jakýchkoliv extra pomůcek prostě jen následováním základních pouček uvedených níže podle toho jak by měly palice vypadat a jevit se na dotek.

Během prvního týdne, budete chtít větrat vaše nádoby na pár okamžiků alespoň jednou denně. Prostě všechny nádoby jednou denně otevřete a pak je zase zavřete. Když budou nádoby otevřené, zkontrolujte na palicích současnou úroveň vlhkosti. Můžete také využít tento čas pro zatřepání s nádobami a přesunutí palic v nich, abyste zajistili, že tam nejsou žádné vlhké stopy a palice se nelepí dohromady do chomáčů.

To je to co kontrolujeme pokaždé když otevřeme vaše sklenice.

Co dělat když se palice zdají mokré na dotyk

Palice se zdají mokré - Mokré palice je třeba umístit ven z nádob alespoň na dalších 12-24 hodin. Mokré palice by se neměly jedna druhé dotýkat! Je velmi důležité reagovat rychle pokud se palice zdají mokré na dotyk, protože to je okamžik nejčastějšího výskytu plísně.

> 70% vlhkost - Když jsou palice příliš mokré, váš hygrometr bude ukazovat více než 70% relativní vlhkost poté, co jsou palice v nádobách s vlhkoměrem po více než 24 hodin. Pokud jsou palice velmi mokré, můžete pozorovat vyhoupnutí úrovně vlhkosti takto vysoko jen během několika hodin. Pokud sledujete, jak se ukazatel vlhkosti na vaše vlhkoměru zvyšuje tempem 1% za hodinu nebo více, můžete pak své sklenice otevřít předčasně, nebo je alespoň důkladněji sledovat, protože jsou nejsíše příliš vlhké.

Co dělat když se palice zdají příliš vlhké během ošetřování

Palice se zdají vlhké - Pokud zatřepete nádobou v tomto okamžiku, můžete si všimnout, že se některé palice lepí pohromadě. Už tam skoro jste, ale palice jsou stále příliš mokré a vy jste v mezi rizika vzniku plísně. Pokud žijete v normálním nebo suchém klima, můžete být schopni pokračovat tak, že odděláte víčko nádoby a necháte je otevřené na 1-4 hodiny. Pokud žijete ve vlhkém klima, možná budete moci vzít palice z nádob a nechat je ležet/sušit vedle, dokud se nebudou zdát suché znovu.

65-70% vlhkost - Když jsou palice trošku vlhké, váš vlhkoměr bude ukazovat 65-70% relativní vlhkosti poté co jsou palice v nádobách s vlhkoměrem po dobu 24 hodin.

Co dělat když se palice zdají sticky během ošetřování

Palice nejsou mokré, ale také nejsou křehké - Jste v zóně ošetřování! Vaše palice se mohou jevit trošku lepkavé sticky vašim prstům. Palice by se měly pohybovat při protřepání nádoby nezávisle a neměly by se lepit pomromadě ve velkých shlucích.

60-65% vlhkost - Když jsou palice v zóně ošetřování, váš vlhkoměr by měl ukazovat 60-65% relativní vlhkost poté, co jsou vaše palice v nádobě i s vlhkoměrem po dobu 24 hodin.

Co dělat když se palice zdají příliš suché během ošetřování

Palice jsou příliš suché - Palice se zdají křehké a drobivé. V tomto okamžiku není ve sklenici dost vlhkosti pro to, aby mohl proces ošetřování dále vytrvale pokračova a palice se připravují/ošetřují mnohem pomaleji.

Pokud jste palice sledovali už od začátku, je nepravděpodobné, že by se uvnitř přesušily. Ovšem, pokud už máte palice přesušené, jednou z možností pro zamezení zkřehnutí (jejich občerstvování) je přidat 62% Humidipaky do vašich sklenic. Ty pomůžou pomalu navýšit vlhkost a navrátit ji zpět do vašich palic aniž by nějak ovlivňovaly chuť nebo riziko vzniku plísně. Jakmile budou palice rehydratovány , můžete Humidipaky odebrat. Měly by být ponechány ve sklenicích jen pro dlouhodoé skladování, protože někteří pěstitelé si povšimli degradace chuťi a vůně když je v nich ponechali během PRVNÍCH 4 týdnů ošetřování.

< 60% vlhkost - Když jsou palice příliš suché pro pokračování ošetřování, váš vlhkoměr bude ukazovat méně než 60% relativní vlhkosti i poté co ho necháte v nádobách po 24 hodinách.

Zde je obrázek palic uchovávaných s Humidipaem. Jednoduše umístíte malé váčky mezi vaše palice.

 

Palice ošetřující se s humidipakem pro udržování vlhkosti

Palice jsou ošetřované s Boveda Medium 62 HumidipakyHumidipaky se užívají k automatické regulaci vlhkosti. Byly původně používány pro udržení čerstvých doutníků v krabičkách - Humidorech, což je i původem jejich názvu.  Poprvé jsem zaregistrovala Humidipak zmíněný jinými pěstiteli, kteří si povšimli, že prostředí potřebné pro ošetřování je téměř stejné jako to pro udržování čerstvých doutníků v Humidorech.

Když jsem se podívala online, zjistila jsem, že mí přátelé nebyli jediní koho to napadlo. Zdá se, že spousta pěstitelů používala humidipaky pro zvlhčení a hydrataci jejich palic po léta.

Ve skutečnosti již nyní společnost vyrábějící humidipaky nabízí humidipaky speciálně formulované pro uchovávání konopí při správné vlhkosti (jak praví na svých webových stránkách). Tyto jsou Boveda Medium 62% Humidipaks.

I při používání Humidipaků, je důležité, abyste dodržovali zbytek kroků uvedených v tomto návodu abyste dosáhli perfektního procesu celého ošetřování.

Potřebujete Humidipaky?

Ne. Pokud dodržíte všechny kroky uvedené zde v tomto článku, nebudete potřebovat Humidipaky. Nejsou nezbytné pokud budete ochotni kontrolovat vaše palice často a zabráníte tak přesušování palic a jejich křehnutí.

Humidipaky fungují především dobře při dlouhodobém skladování, po několika prvních týdnech ošetřování. Nejsou vhodné pro zabránění příliš vysokých vlhkostí ve vašich nádobách, ale DOKÁŽÍ ochránit vaše palice před přesušením (vlhkost se dostává příliš nízko), což je pro pěstitele často problém. 

Po několika týdnech otevírání sklenic jednou/týdně, můžete zvolnit v četnosti otevírání nádob. 

DŮLEŽITÉ: Pokračujte v otevírání všech nádob alespoň jednou/denně během prvních 1-2 týdnů ošetřování

První 1-2 týdny, nehledě na to jaké informace jste se dočetli, byste měli pokračovat v kontrolování vašich palic a otevírání všech sklenic jednou denně. I když jsou palice příliš suché, je důležité větrat palice rychle jednou denně během této první fáze, s tím jak potřebují vzduch aby mohl proces ošetřování pokračovat.

Jakmile si budete jednou jistí, že vaše palice vstoupily do zóny ošetřování, možná po 2-3 týdnech, můžete sklenice otvírat jen jednou/týdně.

Krok 7: Dlouhodobé uchovávání

Tak dlouho jak budou palice zůstavat stále v zóně ošetřování po několika týdnech, můžete začít otvírat sklenice jednou/měsíčně. 

Palice budou zrát a zlepšovat se díky procesu ošetřování až 6 měsíců. Po 6 měsících už další ošetřování nebude mít takový účinek. V tomto bodě budete chtít připravit palice pro dlouhodobé uchování - skladování pro udržení jejich potence co nejdéle.

Pro dlouhodobé uskladnění (měsíce), by měly být palice umístěny do vzduchotěsných nádob (širokohrdlé sklenice použité při ošetřování jsou perfektní) a umístěny do chladného a tmavého prostředí.

Pro důkladné dlouhodobé uskladnění (6 měsíců a více), můžete zvážit použití vakuového uzavření vašich palic.

Po roce a víc od sklizně, palice budou mít tendenci vytvářet spíše "měkčí" účinky, a budou vypadat mnohem více béžové než zelené,  ale jiné účinky zůstávají téměř stejné dokud jsou palice uchované důkladně.

Palice by se měly zdát suché a měly by se ošetřovat alespoň po dobu 3 měsíců před jakýmkoliv pokusem ukládat je dlouhodobě. Je lepší chybovat na straně přesušenosti palic předtím než je uskladníte dlouhodobě aniž byste je kontrolovali. I když jsou palice křehké na dotyk, mohou být "osvěženy" později s humidipakem.

Dobře uložené palice si mohou zachovat svoji účinnost po roky.

~ 62% vlhkost - Když jsou palice dostatečně suché pro dlouhodobé skladování, váš vlhkoměr bude ukazovat 62% relativní vlhkost nebo o něco méně. Je důležité, aby palice nebyly ani trošku mokré při dlouhodobém skladování nebo vám zplesniví! Skvělý způsob jak zajistit, že vaše palice neobsahují žádnou vlhkost navíc je nechat nejprve ošetřené palice v neotevřených nádobách několik týdnů, pro ubezpečení se, že ukazatel vlhkosti je přesný, předtím než umístíte vaše palice někam, kde je nebude moci kontrolovat.

To je ono! Perfektně ošetřené palice pokaždé!

Přečtěte si Další Tipy & Triky na Sušení/Zrání - Perfektně Pokaždé

Nyní vás může zajímat...

Příkladové ukázky ošetřování, od skutečných pěstitelů:

Jsem ve spěchu. Proč nemůžu uspíšit to jak rychle usuším palice?

Co dělat když jsem palice vysušil příliš rychle?

Palice ve sklenicích nabírají na vlhkosti, co můžu dělat?

 


 

Případová Studie Zrání - Průměrná vlhkost (45-55%)

od GrnMtnGrwr

Tady je to jak jsem to provedl při mém prvním sušení/zrání po přečtení tady toho návodu.

Uřízl jsem rostliny a ostříhal je. Všechno sušení bylo uděláno v 45-55% RH a 21-24 °C. Zavěsil jsem je do místnůstky, kde jsem je i pěstoval, světla vypnuta, se stále zapnutou ventilací. Měl jsem nějaké vnitřní větráky uvnitř během růstu, ale vypnul jsem je na sušení. Byly tam zavěšené po dobu 3-4 dní a zveku už se palice zdály suché, ale stonky zatím nebylo ještě úplně lehké ucvaknout/zlomit.

To byl okamžik, kdy jsem otrhal palice z hlavního stonku a vložil je do sklenic. Vlhkost ještě eventuálně narostla na 65-72% takže jsem sebral vršky a nechal je v otevřených sklenicích. Rychle se vlhkost snížila na hodnotu okolo 55%. Pak jsem nasadil zpátky vršky, a dělal jsem to podobně po několik dalších dní až se pomalu stabilizovaly.  Jsem si extrémně jistý, že toto se povede.

 


 

Případová Studie Zrání - Velmi Vlhké Prostředí (85-95%)

od Chits

Právě zkouším tento způsob a výsledky jsou velmi dobré.

Začal jsem sušit asi před týdnem. Nakonec šla vlhkost ve sklenicích na 68% (ještě není stabilní), ale nebyla vyhovující v tomto bodě. Chtěl bych tak 62%.

Teď jsme o týden později po týdnu plném vlhkého počasí a deště. Venkovní vzduch je na konci 80 až do střední hladiny 90% RH. Trošku moc na místní podmínky, ale ne neobvyklé.

Jak dostat sklenice pod venkovní úroveň bylo otázkou a výzvou pro mě. Tak jsem udělal test. Tady je co jsem použil:

 • 4 litrová skleněná nádoba
 • 0.5 kg rýže
 • 1 litrová sklenice palic
 • 2 papírové sáčky od oběda

Do trouby na 250 stupňů po dobu 45 min. až hodinu s obědovými sáčky naplněnými rýží. Cílem je vysušit to tak nejvíc jak to jen půjde.

Jakmile sáčky vyndám z trouby, dám je do skleněné nádoby (volně uzavřené) zchládnout.

Okay, teď rychle vyndám obsah ze sklenice. Otevřu jeden sáček a přidám rýži. Nechám stát ve velké 4 litrové sklenici, do dalšího sáčku nasypu palice a vložím do sáčku s rýží. Položím vlhkoměr vedle sáčků ve sklenici, tak abych na něj viděl a zavřu to. Může chvíli trvat než to dostanete na úroveň jaká je pro vás správná. Ale pokračujeme pomalu.

Zatímco cílím na 62%, když vlhkoměr ukazuje 60% vložím palce zpátky do ošetřovacích nádob a nechám stabilizovat. Opakuji pokud je třeba. Měrka bude začínat velmi odspoda (tím jak je to suché) a půjde nahoru s tím jak se bude uvolňovat vlhkost z vnitřku palic. Doporučuji při vyzkoušení stát někde u toho, protože se zdá, že to probíhá rychleji než jsem čekal.

Začínáme s 72%, uděláme tento krok 2X a máme to stabilní téměř perfektně na 63%. Mohl bych opakovat ještě 1X, ale nechám to ustálit den nebo víc předtím než rozhodnu.

To byla náhlá výzva. Zdá se, že to funguje pro menší zásoby, ovšem jsem si jistý, že něco by se dalo změnit nebo vylepšit, aby to bylo ještě lepší (jednodušší/rychlejší?). Toto bylo opravdu letání-v-sedadle-z-kalhot jak říkávají. (tj; ne příliš vědecké)

Mimochodem, žiji v nejzvlhlejším hlavním městě ve vesmíru, musel jsem udělat něco prakticky rychle. Zdá se, že to funguje dobře.

Doufám, že to ještě někomu pomůže.

 


 

Proč už nikdy nebudu sušit konopí v sušičce

poslal anonymní

Sklidil jsem 2 kytky, stále ještě zbývá 2 sklidit, a chci jen poskytnout varování o své naučené lekci.

První rostlinu jsem ošetřoval vodou. - Ponořená v destilované vodě na 7 dní, s výměnou vody každý den, a ponechaným vrškem pro odpařování, uloženo na tmavém místě.

Použil jsem sušičku (na malou teplotu ~30 stupňů Celsia) po ošetřování palic k usušení asi poloviny, a zavěsil jsem sušit tu druhou.

Ty zavěšené po usušení mají mnohem lepší vůni, a zdá se, že hoří pomaleji než ty které jsem z nějakého důvodu dal do sušičky.

Sušička zanechává pach usušeného listí který mě nijak neláká, takže příště určitě sušičku pro usušení vodou ošetřených palic používat nebudu. Ovšem, v obou případech, mohu potvrdit extrémní zkouřenost z vodně ošetřovanými palicemi, i chuť je OK, a pach je umírněný. Funguje dobře jak pro kouření tak pro vapování.

Druhou rostlinu ošetřuji vzduchem. Zavěsil jsem jednu polovinu a druhou udělal v sušičcce. Ta zavěšená vypadá a voní skvěle, dehydratovaná polovina už tolik ne. Má zase tu stejnou pachuť po listech kterou moc nemusím. Nepřesušil jsem ji, má vlhkost 66% ve sklenicích i po 24 hodinách, a původní vůně, zdá se, se začíná vracet, ale nejsem si jistý tím, jak se budou věci dál vyvíjet, stále ještě zbývají 3 týdny pro ošetřování.

Příště už si nebudu zahrávat se sušičkou kvůli sušení, nestojí mi to za to. Navíc si myslím, že ta sušička zanechává pachuť plastu skrze plastové části, ze kterých je složena, což je úplně nežádoucí. Doufám že se to poněkud ztratí během procesu zrání/ošetřování a dostanu nazpátek původní vůni a chuť.

Takže zřejmě, pro mé další dvě rostliny, prostě je zavěsím a pomalu usuším a pak buď ošetřím vodou nebo ve skenicích vzdušně. Jen už nefandím sušičkám.

Původně jsem si myslel, že použití sušičky pro sušení bude OK, ale současné poznatky tomu neodpovídají.

Pozdravy.

 


 

Proč nemůžu narychlo sušit svoje palice?

Otázka: Jaké jsou nevýhody rychlého sušení konopí?

Chci říci jasně, že mám v úmyslu ošetřovat palice, to není mým problémem. Mým trabletem je to, že se musím přestěhovat jinam (kde nemůžu sušit normálně) hned den po sklizni. Přemýšlím o použití suchého ledu, kdy naložíte palice na plochu v nádobě vyskládanou suchým ledem v předem připravených dírách.

Vím, že spousta lidí říká, že je horší sušit takto rychle -- ale proč? Je to protože také vynechávají zrání? Je tu něco co se děje během sušení?

 1. Jaké chemické procesy jsou závislé na vodě? Z chemického hlediska, vynechám zde něco?

 2. Je pomalé sušení o tolik lepším ekvivalentem ošetřených rychle usušených palic?

 3. Jinak, pokud je vlhkost třeba pro nějaký chemický proces přeměny, nemůžu je prostě ostříhat, zavakuovat do nádob, počkat týden (nebo tak nějak), a pak je rychle usušit?

Odpověď:

Proces zrání začíná hned jak sklidíte. Pokud odstraníte veškerou vlhkost z palic, kompletně to zastaví proces zrání. Úplně vysušené palice nebudou dále zrát. Pokusem o rehydrataci palic později nespustíte proces znovu.

Takže, pokud se palice vysuší příliš rychle, zrání se zastaví a vy ztratíte výhody chutě/vůně/potenciálu při dalším zrání pokud se palice usuší příliš rychle, .

Vím, že spousta lidí říká, že je horší sušit takto rychle -- ale proč? Je to protože také vynechávají zrání? Je tu něco co se děje během sušení?

Proces zrání defakto začíná už během období, kdy palice sušíte. Sušení je prostě jen první částí procesu a vy je potřebujete sušit  tak pomalu jak jen to půjde a během zrání (a bez plísně) kvůli co nejlepším výsledkům. Pokud usušíte palice rychle a pak je budete chtít nechat dozrát, nebude to prostě fungovat.

Během let jsem už vyzkoušela hodně metod sušení a zrání, a zkoušela jsem palice během různých fází procesu zrání. Z mé zkušenosti, je lepší mít pomalu sušené palice, které ještě nebyly ve ošetřovacích nádobách než narychlo usušené palice nehledě na to jak tyto byly dlouho v nádobách na ošetřování.

Myslím, že součástí výhod těchto procesů jako je pomalé sušení, je kontrolvaná přeměna zeleného chlorofylu (který dělá chuť odpornou, a část toho má co dočinění se změnami, které se dějí na úrovni kanabinoidů a terpenů při určitých úrovních vlhkosti.

Můžete se podívat na vodní zrání/ošetřování pro váš případ. Vodně ošetřované palice vypadají zvláštně a mají zmenšenou gramáž a vůni, ale vodou ošetřované palice mají jiné výhody zrání a určitě přinášejí vybranou zkušenost.

1. Které chemické procesy jsou závislé na vodě? Z chemického úhlu pohledu, nevynechávám zde něco?

Protože je konopí nelegální na mnoha místech, neproběhlo ještě mnoho výzkumů co se vlastně děje během jejího zrání. Nikdo si není 100% jistý jaké konkrétní děje způsobují všechny tyto výhody zrání, ale voda se zdá vhodná pro započnutí zrání/ošetřování.

V minulosti jsem také několikrát přesušila palice příliš rychle a zkoušela jsem je "oživit" přidáním vlhkosti z humidipaků. To samozřejmě pomohlo při problému křehkosti/drobení palic, ale už nikdy se nepovedlo je nechat dozrát při tomto postupu kdy byla voda navrácena zpět.

Z nějakého důvodu se zdá, že zrání naráží na stopku jakmile je jednou veškerá vlhkost odebrána z palic, a je těžké, ne-li nemožné to obnovit.

2. Je pomalé sušení o tolik lepším ekvivalentem k zrání pomalu desiccant-sušených palic?

Ano. Pokaždé. I vapování narychlo usušených palic je hrozné.

důrazně radím nesušit vaše palice příliš rychle, nikdy. Už jsem vyzkoušela rychlé sušení spousta způsoby když jsem začínala a byla jsem příliš netrpělivá, a palice vždy chutnaly jako utter crap. A měla jsem z nich bolehlav. Musela jsem vyhodit unce (desítky, ne li stovky gramů) palic, protože byly horší než nic.

Neplýtvejte celou sklizní tímto způsobem! Je mnohem lepší sklidit předčasně nebo později než zkoušet palice přesoušet rychle.

Zkuste prohledat internet pro příklady lidí, kteří usušili jejich palice příliš rychle. Uvidíte, že snad všichni otevřeně říkají, že toho litují.

3. Jinak, pokud je vlhkost potřebná pro nějaký proces chemické přeměny, nemůžete je prostě sklidit, zavakuovat do sklenic, počkat týden (nebo více), a pak je rychle usušit?

Mohlo by fungovat to s tím zavakuováním palic a pak započít běžný porces sušení/zrání až budete moci. Vaše největší obava bude plíseň.

Ve vaší situaci, doporučuji buď sklizení palic o něco dříve nebo o něco později, takže je budete moci ošetřit a nechat dozrát správně.

 


 

Co dělat pokud se palice vysuší příliš rychle?

Palice se suší na DIY sestavení

Palice jsou na dotyk lámavé a křehké, i když je necháte ve sklenicích 24 hodin. To znamená, že vaše palice jsou příliš suché.

V tomto okamžiku, není zde dostatek vlhkosti ve sklenicích pro to, aby proces zrání mohl pokračovat. Přidáním vlhkosti pravděpodobně už nezahájíte proces zrání znovu. Naneštěstí, není zde toho tolik co můžete udělat co se týče dozrání palic v tomto okamžiku.

Když jsem přesušila palice, tak jsem je většinou nechala. Zkoušet je znovuhydratovat už neudělá mnoho pro pokračování výhod ošetřování. Nejdůležitější věcí, když se toto stane, je poučit se z této zkušenosti a zlepšit to napříště.

Jednou z bezpečných možností jak zredukovat lámavost (občerstvit je) je přidat HumidiPaky do vašich nádob. Ty vám pomůžou pomalu přivést vlhkost zpěst do vašich palic a neovlivnit chuť nebo zvyšovat nijak riziko plísně.

 


 

Palice ve sklenicích nabírají příliš vlhkost, co můžu dělat?

Právě jsem obdržela email, který přesně vystihuje to co jsem cítila během sušení/zrání když jsem začínala poprvé pěstovat.

“Mám problém s procesem sušení/zrání. Zdá se, že nemůžu vysušit palice dostatečně, ale nechci je příliš suché, prostě tak abych je mohl nechat zrát. Začal jsem sušit svoji první sklizeň a včera, některé z mých palic se zdály tak suché, že se začaly drobit. Stonky, na druhou stranu, nebyly suché natolik aby se daly ucvaknout mezi mými prsty. Nebyl jsem si jistý tím co udělat, ale nechtěl jsem je přesušit, tak jsem se rozhodl započít proces zrání tím, že je vložím do sklenic. A poté, toto ráno se zdály SUPER vlhké. Je to jako by všechna vlhkost byla ve stoncích a rozšířila se do zbytku palic. Mám obavu z toho vysušit je přespříliš znovu, tak co mám dělat? Mám je prostě nechat v nádobách a protřepávat s nimi pravidelně kvůli rovnoměrnému rozšíření vlhkosti?”

Nyní, pokud jste v situaci jako je tato, nechte víčka od vašich sklenic odklopené a můžete dát sklenice s vlhkými palicemi zpět na místo, kde jste sušili na 24 hodin. To vám pomůže s pomalým sušením palic, a nevysuší je to tak rychle aby byly křupavé a lámavé. Nepřestávejte je kontrolovat, hlavně když se palice začnou zdát znovu lámavé.

Pamatujte na to, abyste zůstavali při pravidelných kontrolách vašich zrajících palic pro případ že by byly příliš mokré/vlhké. Pokud je vlhkosti dovoleno zůstat v uzavřené sklenici, velmi tím zvyšujete šance na ztrátu vašich palic skrze plíseň. Věřte mně, není nic horšího než ztráta tvrdě vypěstovaných palic kvůli plísni při špatném procesu zrání. !

 


 

Skočte na...

Tipy & Triky pro Sušení/Zrání

Kdy můžu sklidit své konopí?

Je bezpečné koupit semena konopí online?

7 Tactik pro Pěstování Super Kvalitních Palic

 


 

Prohledejte PestujteJednoduse.cz

Vyberte Správnou Odrůdu & Požadované Lékařské Vlastnosti
Vyberte Správnou Odrůdu & Lékařské Vlastnosti

 TOPlist