Tady jsteLST - Nízkostresový Tréning

LST - Nízkostresový Tréning


by Nebula Haze

Klíčový Poznatek: Můžete použít LST (Nízkostresový Trénin - techniku, které lehce ohýbá vaše rostliny)  pro vytvoření vícero hlavních větví. LST vám také dovoluje  přinutit rostliny konopí, aby rostliy do tvaru a velikosti jaký chcete - i když máte jen malý pěstební prostor!

Příklad: Všechny tyto palice rostou na jediné  50 cm vysoké rostlině v podomácky vyrobeném pěstebním boxu!
(to by nebylo možné bez LST/trénování rostliny)

Rostlina konopí, která byla trénována technikami jako LST pro produkování vícero hlavních větví


Obsah

Co je Nízkostresový Tréning?

Jak LST Funguje?

Krok-za-Krokem: Jak na LST Vašich Rostlin

 1. Topování nebo FIM Vaší Rostliny (ideálně)
 2. Vytvořte Tvar "Hvězdy" Při Pohledu Shora
 3. Ohýbejte a/nebo Superkropujte
 4. Další Kroky - Strategie pro LST ve Vegetaci & Květu

 

Úvod do Nízkostresového Trénování

Co je LST a co to dokáže pro pěstitele konopí? Jaký je rozdíl mezi "nízko" stresovým trénováním a "vysoce" stresovým trénováním pokud jde o rostliny konopí?

Tyto techniky volně dostupného trénování rostlin, které jsou více "stresující" jako je odříznutí vrcholku rostliny. Ale LST je rozdílné a nebude stresovat tolik vaši rostlinu nebo zpomalovat růst. 

LST je zdarma, je to ohleduplná & efektivní trénovací technika pro všechny rostliny konopí

Idea za LST je 'ohýbání' a jiné mírné manipulování rostlinou, takže vaše rostlina vytvoří mnoho nových větví pro místa, kte mohou růst palice. Nízko Stresový Tréning vám také dovolí vytvářet rostliny v přesné požadované velikosti a tvaru, který chcete, poskytujíce vnitřním pěstitelům mnohem větší výnosy při stejném pěstebním osvětlení. 

Technika LST může být také použita na rostlinách, které jsou příliš vysoké na vaše pěstební sestavení, nebo na ty, které rostou větší než vaše zbývající rostliny konopí. LST vám dovoluje udržovat rovnoměrnou klenbu a získat tak co nejvícxe ze svého pěstebního osvětlení.

Výhody Nízko Stresového Tréningu

 • Větší Výnosy ze stejného oěstebního osvětlení a sestavení

 • Kompletní kontrola nad výškou, tvarem a velikostí rostliny

 • Rostliny vytvářejí mnoho větví namísto jediné

Tato rostlina není ani 30 cm vysoká, ale je plná tlustých palic

Highly LST'ed plant - view from side

Podívejte se na "vnitřek" této rostliny, abyste viděli jak bylo jejího tvaru dosaženo s LST

Highly LST'ed plant at harvest - view from above

Hlavní stonek byl nejprve ohnut dolů a pak pryč od středu rostliny na stranu. Poté pěstitel pokračoval s ohýbáním hlavního stonku do kruhu kolem rostliny. Jako výsledek, několik nižších větví vyrostlo mnohem více a stalo se také hlavními větvemi s tlustými palicemi, dávajíce mnohem větší výnost než kdyby zde byla jen jedna hlavní větev.

LST vám dovoluje lepší a rovnoměrnější distribuci světla, protože všechny části rostliny (a všechny palice) mají přibližně stejnou výšku a stejnou vzdálenost od světel, takže můžete dostat více ze své rostliny do oblasti ideálního světla - "zlatého středu" pro vaše pěstební světla. 

Větve se správnou vzdáleností od vašich rostlin (ve "Zlatém Středu" od vašeho pěstebního osvětlení) vytváří největší množství palic.

Počkat, v jaké vzdálenosti by mělo být moje pěstební osvětlení od mých rostlin? Jaký je zlatý střed pro moje pěstební světla? Zjistěte více o tom co potřebujete znát pro vaše pěstební světla tadyhttp://www.pestujtejednoduse.cz/pestební-svetla

Tyto procenta na stranách následujícícho diagramu popisují kolik světla se dotává k vašim rostlinám dle Inverzního Pravidla Světelné Intenzity.

Natural vs LST - Understanding the Grow Light Sweet Spot Diagram

Jak můžete vidět, světelná intenzita klesá rychle s tím jak se dostáváte dál od vašich světel! Potřebujete tréning abyste dostali více palic do této ideální oblasti zlatého středu.

V předchozím obrázku můžete vidět, že přirozená rostlina (vlevo - kompletně netrénovaná) má méně částí rostliny v nejlepším osvětlení. Jako výsledek, jen jedna hlavní palice bude mít zásadní výnos. Zbytek palic na přirozené rostlině bude menší, protože nedostává téměř žádné světlo.

Trénovaná rostlina (vpravo - která byla topována a trénována s LST) má mnoho větví, které jsou přímo ve zlatémstředu. Ve skutečnosti, téměř celá rostlina se koupe v té správné intenzitě světla z pěstebních světel. To je právě ta příčina kdy je rostlina schopná vytvářet tam mnoho velkých palic - každá je blízko vrcholu, tam kde mají světla "zlatý bod."

Proč se spokojit s jednou hlavní větví, když můžete mít mnoho velkých hlavních větví?
 

Jak Nízkostresové Trénování Funguje?

Nízjostresový tréning zahrnuje ohýbání neposlušných větví a používání zahradnického drátu nebo měkkých ohebných drátů pro podržení větví dole, tak jak je potřebujete mít.

Většina pěstitelů používajících LST se snaží udržet jejich rostliny široké, aby využily pokrytí pěstebních světel (nebo slunce), což znamená, že chcete ohýbat jakékoliv větve a zajistit je od ostatních, takže vytváříte vrchol s mnoha větvemi na kterých mohou růst palicse.

Ohněte příliš vysoké větve dolů a pryč od centra rostliny. Uvažte je dole.

An example of using LST on a cannabis plant to pull branches down and away from teh center of the plant

Tato rostlina byla už příliš velká, tak jsme počkali několik dní a přepli ji do fáze květu. Zde je rostlina a o něco málo než měsíc později

Multiple colas on this trained Aurora Indica cannabis plant

Tím, že vytvoříte několik hlavních větví, jste schopni dostat mnohem více palic z rostliny (dostali jsme z jedné rostliny 200 gramů pod jedinou 600W HPS výbojkou) než kdyby jste ji pěstovali přirozeně.

Nyní už víte co dělat když rostlina začíná být příliš velká. Pokud je vaše rostlina příliš široká, ohněte boční stonky okolo vaší rostliny

Short cannabis plant trained with LST

Pohled shora ukazuje "kostru" rostliny, odhalujíc jak byla tato rostlina udržována krátká. Tento pěstitel měl jen 60x60x120cm pěstební prostor, takže jen něco přes metr výšky a ještě méně na šířku. Po LST trénování pro udržení rostliny nízké, použili ještě více LST a ohýbání na stranách aby zabránili jejímu růstu do výšky v jakékoliv části rostliny, zatímco zabezpečovali, aby byly větve vystaveny na světlo.

Top view of that same short cannabis plant trained with LST

Když pěstitelé dělají LST na jejich rostlinách, hlavní idea je jemně ohnout větve pryč od středu rostliny (rozbijí vrcholovou dominanci konopí), takže rostlina bude vypadat jako hvězda při pohledu shora. To pomáhá vystavit větve na více světla, zatímco udržuje rostliny nízké/krátké.

Mnoho pěstitelů uřízne nebo uštípne vrcholky jejich rostlin předtím než začne s LST. To není nijak nutné, ale může to být nápomocné. Důvod pro odcvaknutí vrcholků je zlomení vrcholové dominance rostliny konopí, dávajíce vám více hlavních větví při jednom řezu, a poskytujíce více symetrickou základnu pro trénování rostliny.

Ovšem také, jakákoliv technika řezání už není považována za LST. LST je jednoduše akt vlastního ohýbání a manipulace se stonky. Jiné techniky trénování rostlin mohou být použity současně s LST pro dosažení co nejlepších výsledků, a oříznutí rostliny když je mladá je jednou z populárních způsobů jak "nasadit laťku" pro LST. Zaštípávání rostlin není pro všechny pěstitele. V tomto článku návodu LST krok-za-krokem níže, vás provedu procesem jak na LST konopných rostlin včetně speciálních technik tréningu rostlin.

Tady je skvělý příklad od Santacabrera ukazující jak jemně ohnout středové větve rostliiny dolů a pryč od centra bez řezání rostliny. Namísto ucviknutí hlavní větve, jednoduše ji ohnul dolů stejně jako ostatní boční větve

How to LST an auto-flowering plant picture by Santacabrera

Samo-Nakvétacé Odrůdy: Pro ty, kteří pěstují samonakvétací automary musí přeskočit číst o řezáních větví a zaštipování a přejít rovnou na LST (toto je také uvedeno v návodu pro LST konopí, takže se nebojte, že zapomenete). Samonakvétací odrůdy jsou specifickým typem odrůd konopí, takže je dostanete jen od specializovaných šlechtitelů. Samo.nakvétací rostliny skončí celý svůj životní cyklus v asi 2-3 měsících, takže tyto rostliny většinou nemají dost dlouhé vegetační období na to, aby se rostlina zotavila z řezacích/topováncích technik. Zjistěte více o automatech tady: http://www.pestujtejednoduse.cz/samonakvetaci-vs-fotoperioda

Poté co je stonek na rostlině ohnutý, každé z nových výhonků na patrech vytvoří a může se stát novými hlavními větvemi pokud je vystaven na světlo a vzduch

These growth nodes will become colas when exposed to light and air

Eventuélně, všechny nové výběžky na horizontálních větvích začnou růst vzhůru za světlem. Po úvodním ohnutí vaší rostliny, růst se může zpomalit na několik dní s tím jak se rostlina bude zotavovat, především když budou stonky poškozeny během tohoto procesu. Ale obvykle u LST není žádný čas na zotavování a rostlina jde zpátky do svého růstu jako obvykle. Častokrát se začne vytahovat za světlem během několika málo hodin.

Jako přidaná výhoda, jednou z přidaných reakcí rostliny na to, že je extrémně ohýbána je to, že se přestane soustředit tolik na hlavní větev a rozšiřuje svoji energii na ostatní větve namísto jediné. To vám dává moc vytvořit tvar rostliny jako umělec.

Pokud plánujete použítí LST, doporučuji vám pořídit několik ohebných měkkých drátů a spon, abyste mohli rostlinu uchytit dolů. Existuje mnoho možností, které můžete pořídit přímo v zahradnické obchodě nebo online, nebo můžete něco vymyslet a dát sami dohromady. Více se dočtete níže.

Nepoužívejte struny nebo cokoliv ostrého pro uchycení rostlin s LST!

Cokoliv ostrého může pořezat vaše rostliny s tím jak porostou větší, což nechcete. Otevřené zranění není dobré pro konopí a pro růst. Ale měkké dráty, zakroucené dráty nebo cokoliv měkkého a ohýbatelného bude fungovat perfektně aniž by to poranilo vaše rostliny.

Ohývané dráty jsou dobré pro menší stonky

Twisty tie being used to hold down a stalk

Měkké dráty jsou mnohem silnější a mohou držet téměř ve všech situacích

Soft wire ring being used to hold down stem safely

Stonky, které ohnete s LST mohou být přivázány k závaží, ke květináčům, ve kterých jsou vaše rostliny, k hydroponickému koši, nebo k téměř čemukoliv, takže to může být lehce zahákováno k větvím aniž byste se museli vůbec rostliny dotýkat.

Nízkostresový Tréning Podněcuje Rostlinu k tomu, aby Rostla Více do Šířky

Jako výsledek ohnutí hlavní větve zlomíte její vrcholovou dominanci a boční větve se začnou vytahovat a stanou se také hlavními větvemi.

Zjistěte jak jeden pěstitel používal Nízko Stresový Tréning aby vytvořil "Obraz Zeleně" v jeho konopné zahrádce

Někteří pěstitelé také jemně ohnou flexibilní větve dokud lehce nepoškodí vnitřek stonku nebo jej rozdrtí mezi prsty, čímž způsobí poškození do určité míry. Tato technika je známa jako superkropování.

V podstatě trénujete rostlinu, aby rostla do tvaru jaký požadujete, jako konopný strom bonsaje. Trénujete rostlinu pomalu a snažíte se ji přitom  nepoškodit. Nechcete ulomit větve a nikdy neohýbejte pevné větve, které by se mohly zlomit.

Pokud náhodou poraníte rostlinu a vytvoříte otevřenou ránu, pak je důležité zapáskovat zranění abyste jej udrželi uzavřené, zatímco budete take poskytovat podporu pro poraněný stonek. Páska funguje jako obvaz a zlepšuje hojení.

Pokud zlomíte vnější stranu stonku při ohýbání, okamžitě jej omotejte páskou! Většinou se rostlina zotaví.

Použitím této metody samotné, můžete pěstovat rostlinu která se dá přizpůsobit skoro do jakéhokoliv tvaru, který požadujete.

 

Jak na LST Vašich Rostlin Konopí

Potřeby pro Nízkostresové Trénování

 • Mladá vegetativní rostlina konopí

 • Rostlinné Zatočené Úponky (háčky)

 • Měkký Pevný Drát (ideálně) - pořiďte jen pokud se chystáte pěstovat velmi velké rostliny; pro malé rostliny je to přehnané

 • Ostré nůžky

 • Kreativita

Get sturdy plant ties on Amazon.com - these are perfect for low stress training any cannabis plantGet Soft Wire ties on Amazon.com - these are perfect for training large, tall cannabis plants; though they are overkill for smaller plants.

Get sharp scissors specifically made for cutting plants like cannabis on Amazon.com!

 

Krok 1: Topujte nebo udělejte FIM na vaší mladé rostlině když má 4-5 pater. 

Pozn: Měli Byste Přeskočit Tento Krok Pokud Pěstujete Samo-Nakvétací Odrůdu!

Přečtěte si kompletní návod na to jak topovat nebo udělat FIM na vaší rostlině konopí nebo použijte následující rychlé kroky:

Účelem jakékoliv techniky ořezávání rostlin konopí je zlomit její vrcholovou dominanci rostliny konopí. Když ustřihnete "výhonek" nebo hlavní stonek, rostlina má pak sklon začít se rozvětvovat a může nechat boční větve vyrůst a stát se hlavními.

Topování nebo FIM činí LST jednodušším, protože dostanete více symetrickou "základnu" pro práci než by to bylo jen s jedním hlavním stonkem.

Topping Marijuana: How to top your marijuana plant diagram

I personally recommend FIMing over topping, it is less traumatic to the plant (barely slows down growth), causes 4 main nodes in one cut, and seems to cause the plant to grow bushier than topping.

Použijte jakoukoliv z těchto technik (FIM nebo topování) abyste zajistili růst vašich rostlin více do šířky a keřovitě.

Dnes preferuji topování svých rostlin, protože to vytvoří více symetrickou základnu v porovnání s FIM. Při topování skončíte s dvěma hlavními větvemi, které začínají ve stejném místě na stonku. Topování zpomalí růst rostliny na několik dnů, a pokud chcete topovat dvakrát pro 4 hlavní větve, budete muset počítat s více extra časem ve srovnání s FIM.

Poznámka: Někteří pěstitelé topují několikrát aby vytvořili "rozdvojku" na začátku každé rostliny. Zjistěte více o rozdvojování: http://www.pestujtejednoduse.cz/manifold-rozdvojeni-na-vice-vetvi

Ovšem, několik let jsem prováděla jen FIM a nikdy jsem netopovala a vždy jsem byla spokojená s výsledkem. Je to opravdu spíše záležitostí osobní volby. FIM je velice jednoduchý a je nemožné jej pokazit. Zabere prakticky nulový čas na zotavování narozdíl od topování, takže může být dobrou volbou pro ty, kteří mají na spěch. Je také možné produkovat až 4 větve při jednom FIMu namísto jen dvou, což vám může ušetřit ještě více času. Pokud chcete sklízet co nejdříve, doporučuji FIM.

Pravdou je, že obojí FIM a topování jsou efektivní způsoby jak vytvořit více hlavních větví, a je to spíše osobní volbou rozhodnout se pro způsob, který vám bude více svědčit.

Krok 2: Roztáhněte větve od sebe tak, aby ležely naplocho a zajistěte. Myslete na vytvoření tvaru "hvězdy" při pohledu shora.

Pokud jste topovali nebo dělali FIM na vašich rostlinách, pak je jednodušší provést tento krok. Na začátku chcete ohnout větve od středu rostliny a ukotvit je níže. Zde je tento druh tvaru hvězdy o kterém mluvím:

Use LST to create a symmetrical "Star" shape (when you're looking down on the plant from above)

Pokud se vám nepodařilo Topovat nebo udělat FIM na vaší rostlině, pak potřebujete ohnout hlavní stonek. Zde jsou dva příklady toho jak to vypadá:

How to LST an auto-flowering plant picture by Santacabrera

An example of using LST to bend down the main stem of a plant

Některé odrůdy/stonky půjdou ohýbat jednodušeji než ostatní. Mladý růst je téměř vždy jednodušší ohnout než starý.

Můžete větve ohnout s téměř čímkoliv, i když rostlinné háčky (měkké zahnuté úchyty specificiky vytvořené pro zahradu, které se dají najít v zahradnických obchodech) fungují skvěle, protože jej můžete snadno ohnout do jakéhokoliv tvaru.

Běžné Způsoby jak Zajistit Rostliny

 • Rostlinné úchyty (háčky, oka) <-- Nejlepší, dle mého přesvědčení

 • Měkke ohebné dráty <-- Pro velmi velké rostliny - je to příliš pro malé rostliny

 • Zipy

 • Viděla jsem lidi používat čističe dýmek, obalené dráty a více. Můžete použít cokoliv měkkého*

* Nejlépe nepoužívat nic ostrého/úzkého (jako strunu) na vašich stoncích pro zajištění rostlin - může to skončit přeříznutím rostliny a způsobením pozdějšího poškození, především když stonky sílí.

Jak Zajistit Úchyty na Stranách Květináče

 • Pokud jste si vybrali něco co je vyrobené pro trénování rostlin, jako rostlinné úchyty nebo měkké dráty, pak bude o mnoho jednodušší zajistit háky, které se dají ohnout na téměř čemkoliv

 • Někteří pěstitelé vyhloubí díry ve svých květináčích, takže pak mohou zajistit háčky tam

 • U běžných květináčů mohou být strany po bocích propíchnuty (například bezpečnostní jehlou) a můžete úchyty zachytit do bezpečnostní jehly

 • Připněte háky k rybářskému závaží a použijte pro podržení větví dole

 • Viděla jsem pěstitele uchytit něco hluboko do květináče a pak to použít pro uchycení háčků.

 • Můžete zde být opravdu kreativní!

Neupínejte vaše rostliny způsobem, kdy je pak nebudete moci přesunout nebo odepnout! Budete toho později litovat! Například, neuchytávejte háčky na něco v zemi nebo na něco v pěstebním prostoru. Zkuste vytvořit soběstačný květináč, který můžete vzít a přenést aniž byste nějak narušovali umístění zaháčkování. To je důvodem, proč tolik pěstitelů uchytí úponky/háčky na boky svých květináčů.

Protože je úponek umístěn na květináči, celá rostlina může být vyzvednuta a přemístěna bez odpojování úchytů, lámání stonků nebo nějaké jiné rozhození práce provedené s LST

This cannabis LST was done by hooking a safety pin through the fabric sides of a Smart Pot

To je důvod, proč je nejlepší připínat háky na něco, co zůstane připevněné k vaší rostlině i k jejímu květináči.

This cannabis plant was tied down with LST, and the plant ties were hooked to the side of the container so the whole plant can easily be moved without messing up the LST

Čas na Ohýbání!

Jak přesně ohnete vaše rostliny?

Základní idea na kterou pamatovat...

 • Buďte Opatrní - Vždy ohýbejte pomalu a obezřetně. Vždy můžete ohnout více, ale nemůžete vrátit zlomený stonek

 • Ohýbejte jen pomalý růst - Novejší růst je měkký a přizpůsobivý, takže je jednoduché jej ohnout jak potřebujete. Je důležité soustředit se jen na ohýbání novějších, nejvíce flexibilních částí rostliny, abyste se vyhnuly poškození nebo zlomení. Pokud se stonek zdá tvrdý, pravděpodobně se zlomí když se jej pokusíte ohnout.

 • Začněte Trénovat Brzy - Začněte s nízkostresovým tréningem brzy v růstu, takže se vyhnete ohýbání tuhých stonků. Pokud se budete držet trénování od začátku, vystačíte si jen s ohýbáním novějšího růstu a půjde to mnohem snadněji.

 • Ujistěte se, že Jsou Háčky na Rostlině Dobře Zajištěny - Nenechte dráty nebo háčky "odřít" nebo sklouznout po povrchu stonku, protože to může způsobit odřeniny (představte si něco co vám dře ruku až na kost). Pokud máte problém udržet specifický stonek bez sklouznutí, zkuste jej zajistit na více místech, takže všechen stres nebude jen na jedné části stonku.

Někdy ráda používám háčky pro rostliny a někdy měkké izolované dráty pro opravdu silné rostliny. Obvykle ohnu drát abych vytvořila hák na každé straně. Zaháknu jednu stranu na větev a druhou ke květináči, nebo na cokoliv na co si vzpomenete. 

 1. Vyberte dlouhé větve, které chcete ohnout

 2. Ujistěte se, že je stonek ohebný v místě kde jej chcete ohnout - pokud je příliš tuhý na ohnutí, vyberte vyšší místo k ohnutí

 3. Zapojte konec provázku k háčku a uchyťte okolo stonku

 4. Zaháčkujte druhý konec háčku ke květináči poté co stonek ohnete jak nejvíce můžete - to podrží stonek na místě

 5. Opakujte u všech dalších stonků, které jsou delší než zbytek

Tento pěstitel používal rostlinné háčky k LST rostliny konopí, a demonstruje výše uvedené kroky

Jedna věc na kterou pamatovat, ohnuté stonky si okamžitě "uvědomí", že jsou na jiné straně a jakákoliv část, která není zachycená začne růst nahoru. Neuchycené části rostliny se napřímí samy nebo jen v několika málo hodinách u zdravé rostliny. Pokud zkontrolujete rostliny pár hodin po uchycení, uvidíte přesně co tím myslím. 

Toto je obrázek rostliny konopí okamžitě po aplikaci LST - většina stonků je na této straně

A cannabis garden right after the grower bent all the stems down with gentle LST

17 hodin později, všechny neuchycené části rostliny se zpět napřímily

17 hours after LST, plant has totally turned upward

Díky krátkému času potřebnému pro zotavení u vegetativních rostlin, LST může být použito pro vytvoření krátkých, keřovitých rostlin v krátkém časovém intervalu. 

Nezáleží na tom jak zajistíte svoji rostlinu, hlavní idea je podržet stonky dole ve tvaru v jakém potřebujete, zatímco vám to bude stále dovolovat jednoduše ohnout rostliny jak budou větší.

To se vyplatí opakovat, neohýbejte dolů rostliny způsobem kdyje nebudete moci přesunout nebo ohnout znovu! Budete toho později litovat!

 

Krok 3: Superkropování (ideálně)

Tato sekce půjde trošku přes nízkostresové trénování. Řekla bych, že superkropování je více "více stresové trénování." Neporazí to tolik vaši rostlinu... pokud se něco nepokazí.

Superkropování odkazuje na praxi ohýbání flexibilních větví až do chvíle dokud lehce nekřupnou, někteří pěstitelé ohýbají stonky a zmáčknou stonek mezi svými prsty až dokud se nepoškodí do určité míry. Tato technika je známa jako superkropování.

Způsob jakým funguje je ohýbání nejdelších větví dolů a pokud se vám zdají dostatečně pružné, ohněte je dolů jak jen to jde, pak lehce zmáčkněte 'kloub' mezi vašimi prsty, takže budete mít větev pod určitým úhlem. Poté zabezpečíte stonek tak jak potřebujete, podobně jako s kteroukoliv jinou technikou LST. Pokud se vám stonek zdá nestálý na to aby se udržel, zajistěte ho pomocí pásky v rozdrceném kloubu.

Supercropping marijuana diagram
Tato ilustrace ukazuje příklad superkropování, toho, který nepotřebuje pásku. Použijte pásku pokud to trošku přeženete.

Přečtěte si celý návod na superkropování tady

Manipulace vaší rostliny pomocí ohýbání nebo superkropování pomůže celkově rostlině růst více keřovitě, zatímco také kontrolujete časti rostliny, které nerostou tak jak potřebujete ohýbáním.

Pokud náhodnou zlomíte stonek, zkuste jej okamžitě obvázat páskou namísto obvazu- rostlina se rychle uzdraví pokud budou části stonku pevně spojeny

V podstatě, při superkropování trénujete rostlinu, aby rostla ve tvaru, který požadujete, jako byste vytvářeli konopný strom bosaje. Vždy superkropujte rostlinu pomalu a snažte se ji neporanit. Nechcete ulomit nějakou větev, takže se raději vyhněte ohýbání tuhých větví; ty se ulomí.

 

Krok: Opakujte Kroky 2-3 skrze celé Vegetativní Období a pokračujte i několik prvních týdnů ve Fázi Květu

Trénování vaší rostliny není o tom udělat to jen jednou a tím to mít hotové. Proces trénování rostlin spočívá v dlouhodobém sledování růstu vašich rostlin konopí a pomalém přetváření do tvaru jaký potřebujete. Také vám to pomůže spatřit nestejnoměrné větve, tak že je můžete ohnout než budou příliš tuhé.

Tady je rychlý přehled jak byste měli používat techniky tréningu, které jste se naučili skrze život rostliny.

LST Ve Vegetační Fázi

Je důležité začít jakékoliv Nízkostresové Trénování tak brzy jak jen to je možné. Nejlépe když je rostlina velmi mladá, i když u LST, je lepší pozdě nežli později, a lepší později než-li vůbec.

Pokud chcete ohnout stonky dolů a pryč od centra vaší rostliny konopí s tím jak pokračuje růst. Někdy budete potřebovat ohnout stonky dokola. Důležitá část je dávat pozor na nejvyšší výrustky (větve) a zajistit, aby byly naaranžované na plochém "prostoru". Ideálně chcete mít všechny větve v řadě a ve vzdálenosti několika centimetrů od sebe, ale to může být extrémně obtížné bez použití speciálních pokročilých technik jako je Screen of Green - Plocha Zeleně nebo Rozdvojení

Při LST dostanete nejlepší výsledky když budete kontrolovat vaše rostliny alespoň několik dní, abyste viděli zda stonky nerostou mimo svůj prostor, takže je můžete případně znovu ohnout kam potřebujete.

Pracujte na LST vaší rostliny celou vegetační fázi dokud nezískáte výšku a šířku, tak jak chcete.

Jste připraveni začít kvést když...

 • Přetvoříte vaši rostlinu konopí na horizontální "stůl"

 • Dosáhli jste poloviny požadované výšky rostliny (protože se rostlina může vytáhnout až na dvojnásobek po přepnutí do fáze kvetení)

Naučte se jak zahájit fázi kvetení tím, že změníte světelný rozvrh: http://www.pestujtejednoduse.cz/svetelne-rezimy-rozvrh

Tending to the garden - this grower is using LST to secure down plants and create a flat, wide canopy to take advantage of the grow lights.

LST Ve Fázi Květu

Když rostlina konopí změní svůj růst na kvetení, může zdvojnásobit svoji velikost během prvních pár týdnů. To je známo jako "květové natažení."

Ale všechen nový růst by měl být kontrolován tak, abyste byly schopni udržet rovnoměrnou plochu na které jste pracovali během vegetativního života rostliny!

Takže jakmile vaše rostlina začne kvést, měli byste pokračovat v bedlivém sledování a během prvních pár týdnů používat dále LST. Během tohoto období byste měli být opatrní a snažit se moc nedotýkat nově se tvořících palic. Ale nebojte se když se to stane - jsme jen lidmi :)

LST was used on this marijuana plant to encourage her to grow wider and bushier

Po prvním měsící kvetení, vaše práce je téměř hotova co se týče LST. Fů! Nyní se posaďte a sledujte jak se budou vaše palice zvětšovat. V tomto bodě, vaše rostlina bude vydávat veškerou energii do tvorby květů/palic, a struktura rostliny se už během několika posledních týdnů moc nezmění.

Po prvním měsící kvetení je nanejvýš vhodné použít LST jen jako poslední možnost, například pokud některá větev příliš zastiňuje ostatní růst nebo pokud větev vyroste příliš blízko k pěstebním světlům.

NENÍ doporučováno začínat s LST během kvetení. Správné LST se provádí když je rostlina ve vegetativní fázi, protože v době kdy budete naplno ve květu, většina rostliny už bude vytvarovaná.

Pokud jste prováděli LST správně ve vegetativní fázi, pak by vaše rostlina měla přirozeně začít vytvářet větve na široké ploše, kterou jste vytvořili, a vy budete mít rostliny produkující větší výnosy při stejném pěstebním osvětlení.

Tyto dvě rostliny vyprodukovali téměř půl kila pro 600W pěstebním světlem díky LST a dalších techníkám tréningu
A trained cannabis plant showing off her rows of colas covered in bud
(podívejte se na celé zápisky z této sklizně)

S tím jak strávíte čas trénováním a pozorováním vašich rostlin, začnete mít daleko lepší porozumění toho, s čím pracujete. Doporučuji podívat se na nějaké časosběrné videa toho, jak rostliny konopí rostou: http://www.pestujtejednoduse.cz/konopi-casosberna-videa

Beautiful example of LST (low stress training) - look at those thick colas!

To je celé! Nyní máte vše co potřebujete pro to stát se pánem LST!

 


 

Skočte na...

Jak "Superkropovat" Vaše Rostliny

7 Tipů pro Pěstování Super Kvalitních Palic

Obrázky Problémů s Rostlinami

Pěstební Zápisky z Trénování Rostlin - Sklizeň 650g!

 


 

Prohledejte PestujteJednoduse.cz

Vyberte Správnou Odrůdu & Požadované Lékařské Vlastnosti
Vyberte Správnou Odrůdu & Lékařské Vlastnosti

TOPlist