Tady JsteHermafroditi, Bananánky & Samčí Rostliny

Hermafroditi, Banánky & Samčí Rostliny


od Nebula Haze


Obsah

A hermie cannabis plant with both male and female parts, this plant has pollen sacs growing in the same place as female pistils

Samčí vs Samičí: Proč se Vyhnout Samcům, Hermafroditů & Banánkům

Náhodné Opylení Může Být Způsobeno Rozdílnými Typy Hermafroditů...

Jak Zabránit Tvorbě Hermafroditů nebo Banánků
 


 

Samčí vs. Samičí Rostliny Konopí: Úvod

Stádia Života Konopí a Pohlaví

Víte, že existují “samčí” a “samičí” rostliny konopí? Ano, rostliny konopí jsou “dvoudomé” rostliny, což znamená, že každá rostlina má konkrétní pohlaví, stejně jako lidé a většina zvířat. Občas najdete rostliny, které mají společné obojí pohlaví a těmto rostlinám se často říká hermafrodité nebo “hermiové”, což popíšu podrobněji níže.

Na pohlaví konrétní rostliny záleží mnoha pěstitelům. To protože jen samičí rostliny mohou vytvářet palice. Ve skutečnosti, "palice", které kouříme, jsou vlastně květy samičích rostlin konopí.

Nejkvalitnější palice jsou považovány "sensimilla" a odkazují na samičí palice, které nebyly opyleny samčí rostlinou. Slovo "sensimilla" je vlastně španělského původu a správně zní "sin semilla" což se dá přeložit jako "bez semínek."

Male cannabis plant (does NOT grow buds) - most growers throw away male plants on site Female cannabis plant (DOES grow buds) - female plants grow the sensimilla / buds that every cannabis grower is trying to produce

Běžná semena konopí tvoří asi 50% samců a 50% samic. Což znamená, že polovina semen je nepoužitelných co se týče růstu palic. Prosím poznamenejte si, že některé samčí rostliny (asi 70% samčích rostlin konopí podle určitých testů) může produkovat malé množství THC skrze trichomy rostoucí na vnější straně rostliny. Není zatím žádná přesná metoda jak určit zda daná samčí rostlina bude produkovat THC, a i když bude, tak toto množství bude mnohem, mnohem menší než u rostlin s palicemi.

Pokud máte samčí rostlinu a zkoušíte současně mít palice, důrazně, důrazně doporučuji vyhodit samčí rostlinu pryč okamžitě a začít se soustředit na jiné semínko a další rostliny. Je to ztráta času pěstovat samčí rostliny pro THC nebo další kanabinoidy - netvoří palice!

Tady je obrázek samčí rostliny - žádné palice nebo trichomy, jen pylové vaky!

Nádherný obrázek samčí rostliny s pylovými váčky - některé z nich se otevřely a vysypaly pyl na list pod nimi

Rychlá rada: Jak zajistíte to, že budete mít jen samičí rostliny, které tvoří palice?

Jedním ze způsobů jak nemít 50% samčích a 50% samičích rostlin je zakoupit feminizovaná semena online. Tato semena jsou dostupná u všech důvěryhodných seedbank, a rostliny produkované těmito semeny jsou vždy samice. Nechejte si zodpovědět na své otázky ohledně nákupu semen! Můžete také vytvořit své vlastní feminizovaná semena, ale musíte začít se dvěmi určitými samičími rostlinami. Více informací o tom jak zajistit, že vaše samičí rostliny je v sekci Grower Toolbox pod hlavním článkem.

Je důležité podívat se na mladou rostlinu konopí a určit její pohlaví

Během první části života vašich rostlin, budou ve fázi známé jako “Vegetační Fáze.” V této fázi bude vaše rostlina tvořit jen listy a stonky, ale žádné palice nebo květy. Přemýšlejte o tom jako o čase, kdy vaše rostlina bude jen nabírat na velikosti aby se připravila na druhou fázi života.

Neexistuje způsob jak zjistit pohlaví u vegetativní rostliny konopí (jako je ta následující na obrázku) a určit pohlaví

Tato sazenička konopí BlackJack je připravena na rozdvojení růstu - mainlining!

Naneštěstí, v současnosti neexistuje jistý způsob jak určit pohlaví když je rostlina ještě mladá sazenička, a během většiny doby vegetace. Ve skutečnosti, vědci stále naplno nerozumí tomu jak je přesně pohlaví determinováno u rostlin jako je konopí. Doteď nikdo neurčil “samčí” chromozom nebo jakýkoliv jiný faktor, který by způsoboval vývoj rostliny v samce nebo samici.

Ovšem, víme že řezy (klony) ze samičí rostliny budou vždy samice. Také víme, že když zkřížíte svě samičí rosliny spolu, budete mít všechna semena feminizovaná. I když víme, že tyto metody jsou efektivní pro pěstitele, přesný mechanismus a to, proč se takto děje není úplně známý.

Takže, dokud nezačnete se známým samičím klonem nebo feminizovanými semeny, neexistuje způsob jak určit pohlaví vaší rostliny a jaké pohlaví bude rostlina mít jakmile začne poprvé ukazovat své pohlavní orgány. To se děje ve druhé fázi života vaší rostliny, známé jako "fáze květu". První pohlavní orgány, které se začnou objevovat se často nazývají “pre-flowers.”

Kdy rostlina konopí odhalí své pohlaví?

Rostliny konopí odhalí své pohlaví když se dostanou do druhé fáze života, známé jako “Fáze Květu”.

První znaky pohlaví se téměř vždy objeví u rozdvojení “V” kde se tvoří nový růst ze stonku, jako toto….

Vidíte tento malý růst objevující se u "V" nebo "rozkroku" kde se rozvětvení střídá se stonkem? Toto jsou první známky "před-kvetení". V tomto případě, můžeme vidět předkvěty jak se formují, ale zatím ještě není jisté, zda rostlina bude kluk nebo holka.

Někdy, když je rostlina 6 týdnů stará nebo starší, nebo když je rostlina klon, začne tvořit před-květy zatímco bude stále ve vegetační fázi. Je to normální a je to jen znak, že vaše rostlina je plně dospělá a připravena na kvetení. Na druhou stranu, některé rostliny nikdy neukazují předkvěty nehledě na to jak jsou staré, takže nepotřebujete čekat až rostliny ukážou předkvěty ještě předtím než zahájíte kvetení.

Mladší rostliny (které jsou méně než 6 týdnů staré) mají tendenci oddálit prvotní kvetení po přepnutí ve srovnání se staršími, více dospělými rostlinami, které byly ve vegetační fázi delší dobu. Nehledě na to, můžete v podstatě přinutit ke kvetení jakoukoliv rostlinu, nehledě na její stáří, a to okamžitě od semínka (I když než začne kvést, bude to trvat několik týdnů).

Přečtěte si celý článek o samčích vs. samičích rostlinách (a zjistěte jak použít klonování pro určení pohlaví mladých rostlin když jsou stále ve vegetační fázi - jen pokročilí!): http://www.pestujtejednoduse.cz/konopi-kluk-holka

Lovci mýtů! Právě jsem obdržela tento dotaz:

“Bylo mi řečeno, že chcete mít samčí rostliny [poblíž samičích] aby byly chloupky lepkavé. Je to to, co dělá trávu lepkavou?? Řekl jsem, že nechcete mít samčí rostliny u samičích během kvetení. Ale ona řekla, že to takto dělá už léta. Takže nyní jsem zmatený!  Byl jsem o tom opravdu pevně přesvědčený (že samčí rostliny by měly být vyhozeny, jinak opylí vaše samičí rostliny) ale ona byla neoblomná. Shodli jsme se na tom, že nesouhlasíme! Ale kdo to ví? :) Řekla že má nějakou přepážku mezi nimi.. Jsem si jistý, že nechci samčí rostliny poblíž své úrody, tak co si o tom myslíte?”

Odpověď: Toto je mýtus. To že máte lepkavé palice má téměř všechno na starosti genetika a prostředí. Neexistuje žádný známý přínos toho, mít samčí rostliny poblíž, zatímco budete současně zabraňovat opylení vašich samic.

Když Pohlaví Není Tak Důležité... Vyhněte se Opylení!

Takže nyní už víte, že většina rostlin konopí je normálně považována za “samce” a “samice.” I když někdy narazíte na rostliny, které budou uukazovat oboje, samčí i samičí charakteristiky, a tyto rostliny se mohou náhodně samy opylit, nebo opylit jiné samičí rostliny.

Rostlina konopí, která má obojí, samčí i samičí části, je často pěstiteli nazývána jako hermafrodit neboli “hermie.” Tyto mohou opylit vaše rostliny a způsobit semena v palicích.

Existuje několik odlišných rostlin s namíchaným pohlavím, a pro pěstitele je důležité prozumnět některým z těch největších rozdílů, takže udělají nejlepší možné rozhodnutí když se setkají z hermafrodity.

Důležité: Není doporučení křížit mezi sebou rozdílná pohlaví pro vytvoření semen, protože jejich následovníci mohou vykazovat charakteristiky hermafroditů.

Rostliny Hermafroditů

I když pěstitelé označují všechny rostliny s problematickým pohlavím za “hermafrodity,” technicky jsou dva různé druhy, hermafroditní konopí, a namíchané palice s pohlavím jako jsou banánky. Jediný důvod proč se zmiňuji o tomto rozdělení je, že opravdový hermafrodit je více předvídatelný.

U "opravdového" hermafrodita, samčí a samičí části budou tvořit rozdílné části rostliny. Nebudou růst pohromadě na stejném místě tak jako když se objevují banánky uprostřed palic.

Zde je příklad opravdové rostliny hermafrodita - povšimnete si jak tento hermi má obojí - samičí pestíky a samčí pylové vaky

Hermaphrodite cannabis plant

Co jej způsobuje? Stres může spustit tento druh hermafroditismu, ale narozdíl od banánků, tento případný druh namíchaného pohlaví může být také zapříčiněn genetikou. Klon opravdového hermafrodita se často stává hermafroditem, a potomci budou často vykazovat stejné zvláštnosti.Nemusí být tedy ani vystaveni stresu, aby se z nich stali hermafroditi.

A hermie cannabis plant with both male and female parts, this plant has pollen sacs growing in the same place as female pistilsNení doporučováno křížit rostlinu, která vykazuje hermafroditní znaky, protože je to obtížně vymazatelný genetický rys. Vynikající “chovní jedinci” pro matky nebudou směřovat k hermafroditismu ani když budou vystaveni stresu.

Co by měl pěstitel udělat? Je doporučeno, abyste odstranili rostliny hermafroditů z pěstebního prostoru a zabránili tak případnému opylení palic.

Pokud se pyl dostane do kontaktu s vašemi palicemi, ty se následně přestanou soustředit na tvorbu dalších palic a přesměrují veškeré své “úsilí” do tvorby semen. Nikdo nechce zasemeněné palice o menší sklizeň!

Narozdíl od banánků, hermafroditní rostliny jsou více předvídatelné. I když to není moudré, pěstitel který pozoruje velmi důkladně může vytrhat pylové váčky předtím než se roztrhnou a musí tuto snahu udržovat neustále.

Pamatujte, i když se pylové váčky mohou objevit už velmi brzy, mohou se objevovat po celou dobu kvetení, takže musíte zůstat obezřetní!

Následující typ hermafrodita má společné samčí i samičí částu, v botanii nazývané jako “bisexuální” květy. 

S mixovanými pohlavními palcemi uvidíte rostliny, které rostou s mixem pestíků a pylových sáčků pohromadě...

A hermie cannabis plant growing with pollen sacs mixed with a few female pistils (hairs)

Banánky (“Nanners”)

Jiným častým druhem výskytu obojího pohlaví ve květech je tvoření “banánků” (někdy zvané takoy “nanners”), které rostou ze středu samičích palic. 

Příklad “Banánku” nebo "Nanner" rostoucího mezi palicemi

Hermie s "banánkem" neboli "nanner" objevujícím se v samičím květu

Banánky jsou zřídka kulaté a nevypadají jako běžné pylové váčky. Namísto toho jsou často prodloužené a žluté, což jim dává název “banana”. Často vyrůstají ve větším počtu pohromadě, takže to může vypadat jako trs banánů.

Tyto už může být daleko obtížnější kontrolovat než pylové váčky, protože začnou opylovat cokoliv v oblasti hned jak se objeví. Pokud máte velký banánový problém, může být nejlepším řešením ihned rostliny sklidit a odříznout své ztráty.

Co jsou zač? Banánky jsou vlastně odhalené “samčí” části pylového vaku, zvaného “tyčinka” který je běžně uzavřen ve váčku dokd není otevřen a pyl se tak může dostat ven. Když plně otevřete vytvořený pylový váček, uvidíte uvnitř banánky (tyčinky).

Ale když se banánky objeví na vašich rostlinách, nepotřebují se “roztrhnout” aby rozšířily pyl, začnou pyl tvořit okamžitě a často tak zasemení palice, které jsou poblíž i když banánky ihned odstraníte, někdy se pyl může dostat i na další rostliny a opylit je taky.

Tyto žluté trsy v palici jsou banánky/tyčinky a opylí všechno co mohou - nemusí čekat na to až se váček roztrhne

Bananas ("nanners") in your bud means that you have a hermie plant, and a hermaphrodite plant is capable of pollinating itself or other buds in the grow area

Pokud je samičí rostlině dovoleno projít dlouhou dobou aniž by se sklidila nebo opýlila (prošla bodem kdy byla optimální doba sklizně), začne někdy produkovat několik banánků v palicích jako poslední snahu o vytvoření semen pro další rok. To je občas nazýváno jako rodelizace. Není to tak ničivé jako jiné druhy hermafroditů, protože se do děje poté, co rostliny projdou bodem optimální sklizně.

Co to způsobuje? I když genetika zde hraje určitou roli co se týče toho zda je rostlina schopna produkovat banánky a namíchané pohlavní palice, stres v prostředí je často velkým činitelem pro tvorbu banánků. Naštěstí, pokud máte kvalitní genetiku, je méně pravděpodobné mít banánky i když náhodou vystresujete vaše rostliny.

Jaký druh stresu může způsobit tvoření banánků na palicích?

  • Nestálá Světelná Perioda & Průnik Světla - Když rostlina nedostává stejné světlo tak jako každý den, nebo pokud je vystavena světlu během periody tmy (průnik světla)

  • Teplo - Když je teplota příliš vysoká, tak se banánky často objeví. 

  • Příliš Jasné Světlo - Stejně jako přílišné teplo, světlo, které je příliš jasné může stresovat vaše rostliny a spustit změnu na hermafrodita. To je nejčastěji způsobeno tím, že pěstitelé mají svá světla příliš blízko u rostlin. Můžete světlem spálit rostliny i když je teplota pod kontrolou.

  • Zásadní Problémy s Rostlinami - Hlavní problémy jako nedostatečnost živin, hniloba kořenů, problém s pH, světelné popálení mohou spustit růst banánků

  • Genetika - I když stres hraje hlavní roli při tvorbě banánků, sklony k jejich tvoření, zdá se, jsou genetické podstaty. Tato tendence je velmi častá ze semen, jejíž rostlina byla hermie - tato “feminizovaná” semena, i když jsou vždy samičí, mají mnohem větší sklon vykazovat stejné vlastnosti jako její rodič. Tvorba semen tímto způsobem je přirozená selekce palic, kde na palicích porostou banánky. 

Co by měl pěstitel udělat? Je doporučováno, abyste odstranili rostliny, které mají banánky z vašeho pěstebního prostoru abyste zabránili nechtěnému opylení palic. Pokud se pyl dostane do kontaktu s vašimi palicemi, pak tyto palice přestanou nabývat a budou veškerou svoji “snahu” směrovat do tvorby semen. Pokud se rostlina sama opylí, skončíte se semeny, které budou mít pravděpodobně stejný problém.

Ze všech rozílných typů “sejistého pohlaví” rostlin konopí, tak rostliny s namíchanými pohlavními palicemi (a především hermiové s banánky) jsou nejméně předvídatelnou příčinou opylení. To je částečně protože banánky s pylem nemusí čekat na otevření - začnou opylovat okamžitě.

Pěstitel, který sleduje velmi bedlivě své rostliny, může opatrně vytrhat všechny banánky, ale velmi pravděpodobně neuspěje a skončí alespoň s několika semeny.

Zkoušet zachránit rostlinu, která začala produkovat mnoho banánků se NEdoporučuje, protože je obtížné vytrhnout všechny a nakonce skončíte se semeny. Ještě hůře, jakmile rostlina začne, banánky se mohou objevovat ve velkých trsech, především když bude rostlina ve stresu.

Jak se Vyhnout Příčině Banánků a Hermafroditů

Tato sekce vám vysvětlí co můžete jako pěstitel udělat abyste snížili svoji šanci na problém s hermafordity a banánky ve vašem pěstebním prostoru...

1.) Zabraňte Nepravidelnému Osvětlení Během Květu & Světelným Únikům

  • Udržujte vnitřní světla na časovači, a vyhněte se změně světelného rozvrhu pokud možno

  • Zamezte vystavení venkovních rostlin pouličnímu osvětlení, světlometům a dalším druhům umělého osvětlení během noci

  • Respektujte dobu tmy - Při kvetení je důležité zajistit, aby všechny vaše rostliny (kromě samonakvétacích odrůd) dostali alespoň 12 hodin nerušené tmy každou noc. Zabreňte zkráceným periodám tmy a světelným průnikům k rostlinám!

Nezáleží na odrůdě, zkuste udržet vaše rostliny na konzistentní neměnném rozvrhu během jejich života, protože to jim pomáhá zachránit cirkardiační rytmus.

A pro fotoperiodické rostliny ve fázi květu, nerušená 12-hodinová perioda beze světla.

Proč? Během tmavé periody vaše rostlina “počítá” hodiny dokud se neobjeví světlo, a porušení tohoto procesu je jednou z nejvíce se vyskytujícch příčin, proč rostlina tvoří banánky nebo hermafrodity. Také to způsobuje návrat rostliny zpět do vegetační fáze.

Společně s výše uvedeným bodem, ujistěte se, že nemáte jakékoliv průsvity světla do vašeho pěstebního místa, které by se tam mohlo dostávat během tmy. Během periody tmy potřebují vaše rostliny úplnou tmu.

Pokud se stane cokoliv s vaším časovačem, který by způsobil, že vaše rostlina dostane příliš mnoho světla nebo tmy, je důležité spravit váš časovač co nejdříve. Ale nemusíte se tolik obávat pokud se to stane jen na jeden den. Obvykle je v pořádku když se to stane jen jednou, ale buďte opatrní aby se to nedělo příliš často, protože přílišné výkyvy světla způsobují mutace na hermafrodity.

2.) Udržujte Správnou Teplotu Během Fáze Květu

  • Udržujte příjemnou teplotu během fáze kvetení, mezi 18-30°C - teploty by měly být o něco chladnější v noci než přes den

Vždy používejte “ruční test” abyste se ujistili, že oblast u vrcholků nění příliš horká pod světlem - Vložte vaši ruku (dlaní dolů) pod vaše pěstební světla asi do výše vrcholků rostlin a počkejte 10 vteřin - pokud se to zdá příliš horké vaší ruce, pak je to příliš horké i pro rostliny!

Zjistěte více o teplotě zde: http://www.pestujtejednoduse.cz/teplota

The temperature in your cannabis grow room is important to success

3.) Nedávejte Rostlinám Příliš Mnoho Světla (Spálení-Světlem)

I když je obecně více svěltla lepší pro vaše rostliny konopí, velmi silná a jasná světla mohou spálit vaše rostliny, stresovat je, způsobit nechtěné vyblednutí, a může také zapříčin změnu na hermafrodita.

S vysoce účinnými LED pěstebními světly a velkými HID světly se ujistěte, že postupujete podlé pokynů výrobce především co se týče minimální vzdálenosti od rostlin!

Nemějte vaše světla příliš blízko, protože i když bude teplo pod kontrolou, příliš mnoho jasu může také způsobovat stres.

Spálení světlem je běžné pro vysoce výkonné LED osvětlení (3W chipsety a silnější, technologie x-lens čoček, atd) a velká HID nebo možná i vícero menších HID (obykle se silným chladícím systémem).

je mnohem obtížnější způsobit “popáleniny světlem” na rostlinách s fluorescenčním světlem, CFL, menšími HID světly, atd - s těmito světly se nemusíte obávat tepla.

Vysoce Výkonná LED světla nebo HID Pěstební Světla Spálí Vaše Rostliny Když Budou Příliš Blízko
(ano, i když bude teplota pod kontrolou)

LED grow lights are a common culprit for cannabis light burn

Zjistěte více o tom jak nedávat vašim rostlinám příliš mnoho světla

4.) Zabraňte Problémům s Rostlinou

Velký stres u rostliny může způsobovat reakce v nepředvídatelných směrech, včetně produkce banánků a samčích pylových váčků. Velký stres zahrnuje...

Hermie rostlina s několika pestíky - zhermafroditizovala poté co byla stresovánaChcete si přečíst o opravdovém případu?

Tato rostlina na obrázku vpravo byla vystavena studeným teplotám a pak byla vrostla přímo do pěstebních světel, což jí způsobilo velký stres.

Od pěstitele Saberabre: “Takže jsem tuto holku nechal (nebo to o čem jsem si myslel, že je holka, povšimněte si pestíků na spodu) přes víkend a vrátil jsem se k rostlině, která byla spálená světlem. Yikes! Nejsem si moc jistý tím co se stalo, ale bylo docela chladno několik dní. Myslím, že zhermafroditěla...”

Pár dnů před tímto obrázkem, rostlina právě vytvářela bílé pestíkythe plant was just showing a few white pistils and appeared to be female.

Po tomto stresu kterým rostlina prošla, se vrátil pěstitel a rostlina byla kompletně pokrytá samčími vaky s pylem, s několika bílými pestíky, které značily že tato rostlina byla samičí.

5.) Vždy Zařínejte s Důvěryhodnou Genetikou

Hermafroditismus a smíšené pohlaví v palicích je více časté, když jsou rostliny pěstovány ze sáčků (semena, která najdete) nebo ze semen od neprofesionálního pěstitele.

Tvoří se z feminizovaných semen hermafroditi?

Důvod proč tomu tak je, že semenné palice jsou méně cenné než sinsemilla (nezasemeněné palice). Takže když najdete semeno ve vaší palici, je to buď výsledek špatných technik při pěstování, (samčí rostliny nebyly odstraněny včas) nebo nějaké nedbalosti (rostliny byly stresovány a opyleny, což znamená, že další generace bude nejspíš také).

Když kupujete semena od důvěryhodného šlechtitele, ten už nejspíš prošel dlouhou cestou při zabraňování opylení, a jsou specificky vybírány  rostliny, které nevykazují smíšené genetické rysy.

Kterým šlechtitelům konopí mohu věřit?

A pamatujte… i když uděláte cokoliv správně, někdy se dostanete do problémů s hermafrodity - je to prostě fakt pěstování. Někdy se tyto věci stanou, například...

“Vždy jsem si myslel, že zasemeněnné konopí není ani zdaleka tak potentní jako sinsemilla a dělám vše co je v mých silách, abych ZABIL VŠECHNY SAMCE! Konopí je občas záludné - poslední léto jsme měli tak divoké počasí, že i několik klonů přemněnilo některé své části na samčí pohlaví.”

~ Zkušený venkovní pěstitel

A beautiful cannabis nug

 


 

Skočte na...

Samčí vs Samičí Rostliny Konopí

Co potřebuji pro pěstování uvnitř?

Podívejte se na pěstební zápisky

Kde mohu koupit feminizovaná semena?

 


 

"Konopí tvoří obojí, samčí a samičí rostliny. Když jsou samčí i samičí rostliny ve květu, pyl ze samčích květů přistává na samičích květech, čímž ji opylí. Samec umírá poté co vyprodukuje všechen svůj pyl. Semena se zformují a vyrostou v samičích květech. S tím jak semena dospívají, samičí rostlina pomalu umírá. Dospělá semena pak padají po zemi a přirozeně klíčí další jaro.

"Neopylené, samičí květy se dále zvětšují a produkují více pryskyřice, zatímco čekají na opylení pro úspěšné dokončení jejich životního cyklu. Po týdnech těžkého kvetení a kanabinoidy naplněné pryskyřici, produkce THC vrcholí v neoplodněných, frustrovaných sinsemillách!"

~Jorge Cervantes v knize Indoor Marijuana Horticulture

 

 

Picture: 
Hermies (Hermaphrodite) & Nanners - GrowWeedEasy.com
Big Symptom Picture: 
Symptomy na Listech: 
Abnormální Růst
Další Symptomy: 
Palice se Nezvětšují

Prohledejte PestujteJednoduse.cz

Vyberte Správnou Odrůdu & Požadované Lékařské Vlastnosti
Vyberte Správnou Odrůdu & Lékařské Vlastnosti

 TOPlist